07.12.2023
Почетна / Градина / Животни (страна 29)

Животни

Нов проект ќе ја разубави Зоолошка градина Скопје

Воден свет, или просторија со големи аквариуми за риби и други водни животни, ќе се гради во Зоолошката градина во Скопје. „Оддамна ни беше во план ова да го направиме. Во секоја од европските зоолошки има огромни аквариуми кои се многу посетени, а рибите и морскиот свет се важен дел …

Повеќе »

Продлабочување на билатералната соработка помеѓу Република Северна Македонија и Народна Република Кина во областа на трговијата со земјоделски и прехранбени производи од растително и животинско потекло

Денеска министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Трајан Димковски имаше работна средба со владина делегација од Народна Република Кина. Целта на посетата е продлабочување на билатералната соработка помеѓу двете земји во областа на царината, извозот/увозот односно трговијата со земјоделски и прехранбени производи од растително и животинско потекло. Во рамките на …

Повеќе »

Исплатени 30 отсто повисоки субвенции за фармерите кои го зголемиле сточниот фонд во споредба со претходната година

Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој, на сметките на 7.101 субјекти исплати 27.069 000 денари. Станува збор за исплата на 30 отсто повисока субвенција од основната за секој фармер кој во споредба со претходната година го зголемиле основното стадо со говеда, овци, кози, маторици, несилки, и пчелини …

Повеќе »

Елен влезе во продавница, а погледнете што се случи потоа (ФОТО)

Овој елен влегол во една продавница во сојузната држава Колорадо во САД. Откако продавачот му дал малку чоколадни бисквити и чоколадо, еленот си заминал. Половина час подоцна се вратил во продавницата со целото свое семејство. Погледнете на следната страна:

Повеќе »

Сом човекојадец изел мајка со бебе

Дали се вистинити легендите со рибите сомови за кои се смета дека јадат луѓе, пишува регионалното издание на АИФ. Готвачите го ценат сомот како вкусно, нежно месо. Можеби, од оваа причина, сомот се смета и за еден вид елита кај рибите. Бојата на оваа риба е генерално темна, скоро црна, …

Повеќе »

Со измените на Законот за пасишта до ефикасна распределба на пасиштата

Измените и дополнувањата на Законот за пасишта влегуваат во завршна фаза. На електронскиот национален регистар на прописи (ЕНЕР) www.ener.gov.mk е објавено известувањето за почеток на процесот за подготовка на предлог за измени и дополнувања на законот за пасиштата. Со одредбите на предложените измени и дополнувања на овој закон се уредуваат постапките за давање …

Повеќе »

БOЖЈO ЧУДO: Ставил икона во улиште со пчели – А кога отворил неможел да поверува што гледа! (Фото)

Во регионот Капандрити кај Атина пред десет години, еден побожен пчелар по име Исидорос Тиминис ја ставил икoната на Рacпетието на Господ во една од неговите кошници. Набргу потоа, кога ја отворил кошницата, неможел да поверува на тоа што го гледа – лицето и тeлoто на Господ стоело откpиено. Оттогаш, …

Повеќе »

Крвав инцидент: Циркусна мечка нападна маж во Русија (ВИДЕО)

Циркусна мечка ја нападнала нејзината тренерка за време на една емисија во Русија. На мрежата се појави видео од застрашувачката сцена одиграна во Олонец. На снимката се гледа како животното послушно ги почитува своите команди, но одеднаш се свртува кон тренерот, го напаѓа и го фрла на земја. Очевидци на …

Повеќе »