Почетна / Градина / Животни (страна 20)

Животни

За прв пат после 23 години и со карго транспорт, се извезе свежо македонско јагнешко месо во Јордан

За прв пат после 23 години и со авионски карго транспорт, вчера се изврши извоз на свежо разладено македонско јагнешко месо во Јордан. Се работи за извоз на 2.000 јагниња, откупени од домашните одгледувачи на овци, кои со авионски транспорт вчера доцна попладне се извезоа во Јордан. „Овој извоз го …

Повеќе »

Се појави агресивниот азиски смртоносен стршен

За првпат во САД се појавија смртоносни стршени од Азија, кои се долги повеќе од пет сантиметри, предупредуваат американски научници. Во Јапонија секоја година од убод на стршени-убијци страдаат 50 луѓе. Овие стршени имаат „очи како Спајдермен, портокалови и црни линии кои минуваат низ телото како кај тигар, и широка …

Повеќе »

Се роди првото клонирано теле во Русија

Научниците од Федералниот центар за наука на животни и Московскиот државен универзитет го добија првото клонирано теле (женско) во Русија. Голем број примероци овци, кози, глувци, свињи, крави, мачки и др се создадени ширум светот. Значи, руското клонирано теле е само првиот чекор во револуцијата во добитокот. Станува збор за …

Повеќе »

МЗШВ донесе забрана за вршење на рекреативен риболов заради непречен природен мрест на рибите

Министеротерството за земјоделство, шумарство и водостопанство согласно Законот за рибарство и аквакултура во изминатиот период донесе повеќе решенија за забрана за риболов во риболовните води во Република Северна Македонија. Забраната за вршење риболов во риболовните подрачја, риболовните зони, риболовните ревири и рекреативните зони за различните видови риби се носи заради …

Повеќе »

Таа посвоила шест хендикепирани кучиња и причината не може да биде поубава

Трејси Фаулер е од малиот град Мендон, Вермонт и таа има отворено „дом за стари и немоќни кучиња“ за да им помогне на напуштените кучиња да ги разубават своите последни денови. Овој обожавател на кучиња го посвети својот живот на спасување на оние кучиња кои најчесто ги игнорираат потенцијалните згрижувачки …

Повеќе »

Фотограф се нашол лице в лице со магичен бел ирвас, а сликите ќе ве воодушеват

Минатиот декември фотографот Мадс Нордсвен кој живее во Осло пронајде ретко животно додека шетал со пријателите на северниот норвешки остров Сењ. Тој одел по планините, обидувајќи се да пронајде убави пејзажи за да направи фотографии, и забележал прекрасен, снежно-бел, но и многу редок ирвас.  Фотографот вели дека ирвасот во тој …

Повеќе »

Во САД се роди јаре со две глави кое се храни одделно (Видео)

 Во една фарма во Висконсин, се роди јаре со две глави и се храни одделно, пренесува „Дејли стар“. Стопанката на животното Витберг беше запрепастена кога открила дека јарето има четири очи и две усти. Мајката го родила доста тешко. „Забележав дека бремената коза претрпе голема болка при породувањето на второто …

Повеќе »

Слонски Хок Молец (Deilephila elpenor)

Во Бразил постои вид на молец (Deilephila elpenor), чија ларва има способност ако се наоѓа во опасност да го надуе својот горен дел од телото, така што неговата глава потсетува на глава на змија. Погледнете самите:

Повеќе »