14.06.2024
Почетна / Совети

Совети

Прополисот убива се што му смета на здравиот организам: Еве кои 15 болести може да ги излечи овој магичен лек!

Ако за време на ведар летен ден се открие пчелина кошница, може да се види темнозелена смолеста материја со која се залепени платно-покривачите на горните греди на саќните рамки. Тоа е пчелниот лепак-прополис. Прополисот е природна храна и лек кој му помага на организмот на бројни начини, а тоа е познато …

Повеќе »

СЕ ВЕРУВА ОВА РАСТЕНИЕ ДЕКА НА ЖЕНИТЕ ИМ НОСИ СРЕЌА: Само во 1 случај се поклонува на невенчаните

Многу интересна приказна е поврзана со Спатифилум, домашно растение. Имено, се верува дека цветот „женска среќа“ на својот сопственик му носи среќа, особено во љубовта. Легендата вели дека овие цвеќиња во саксии имаат навистина магична моќ: им помагаат на немажените и осамените девојки да запознаат брачен партнер, мажените жени ги …

Повеќе »

ДЕНЕС И УТРЕ ВО МАКЕДОНИЈА МАКСИМУМОТ НА ТОПЛОТНИОТ АФРИКАНСКИ БРАН: Очекуваме температури до 40, 41 степен

Метео прогноза на Славчо Попоски Во Македонија денес и утре го очекуваме максимумот на овој топлотен бран од Африка, па така денешниот и утрешниот ден кај нас ќе бидат најтоплите денови досега оваа година. Температурите насекаде ќе надминуваат 30 степени, тие на повеќе места ќе се искачуваат и до околу …

Повеќе »

Маслото од ова растение e одлична храна за вашиот мозок

Маслото од нане има широка примена за здравјето на луѓето. Еден од најстарите хербални лекови кој се користи во традиционалната медицина е маслото од нане. Вкусот на мента за многу луѓе е вкусен и пријатен. Маслото од нане содржи омега-3 масни киселини и затоа е добар за мозокот. Денес маслото …

Повеќе »

Сопругот засадил цело поле со цвеќиња, за неговата слепа жена да може да ги мириса

Кога неговата сопруга го изгубила видот, еден фармер посадил илјадници мирисни цвеќиња околу нивниот дом, за да се вратат заедно од тагата.           View this post on Instagram                   Loving Husband Spends 2 Years Planting Thousands Of Flowers …

Повеќе »

Како да го припремиш тлото за сеидба на тревници

Припрема на толото за сеење. За убав тревник најважна е добрата припрема на тлото. Пред сеидбата тлото треба темелно да се припреми, потоа да се отстране плевелот, корењата, камењата и го гноиме со специјално гноиво за тревници. Во тешкото и влажно тло (со повеќе глина), додаваме песок, за да биде …

Повеќе »

АКТУЕЛНА МЕТЕО НАЈАВА И ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Пред нас многу топол бран од Африка – Ќе донесе температури до околу 40 степени и многу висок Ув индекс

Метео прогноза на Славчо Попоски: Под влијание на многу топла воздушна маса од југ и од југозапад, односно од северните предели на Африка, од петок (7.6.2024) па најмалку до вторник (11.6.2024) во Македонија времето ќе биде претежно сончево и многу топло со мала до умерена локална облачност и со особено …

Повеќе »

Екстракт кој го забавува развојот на клетките на ракот на дојка

Американските научници успеajа да создадат екстракт од зеленчук, кој е корисен во борбата против ракот на дојка. Со своето влијание врз клетките тие можат да имаат силно спротивставување против подмолната болест од која страдаат и умираат многу жени во светот. За лекување на ракот на дојка помага екстракт од зеленчук. …

Повеќе »

АКТУЕЛНА МЕТЕО НАЈАВА: Од овој викенд вистински летни температури и до 35 степени, придружени со локална попладневна нестабилност и можност за ново невреме

Метео прогноза на Славчо Попоски: Периодот на локална попладневна нестабилност, проследена со пороен дожд, грмежи, засилен ветер, како и со услови за локално невреме во Македонија продолжува и во следниот период. Меѓутоа, од викендот, па некаде до средината на следната недела под влијание на изразено југозападно струење на висина, температурите …

Повеќе »

Дали овој човек е внатре во куќата или надвор од неа? Вашиот одговор открива нешто важно за вас!

Начинот на кој ја согледувате личноста на илустрацијата открива нешто скриено за вашите мисли и карактер. Како го гледате човекот на сликата, тој е надвор или внатре во куќата? Мажот е внатре во куќата Вие сте совршено нормално човечко суштество кое избегнува конфликт кога и да може. Се обидувате да …

Повеќе »