Почетна / Совети

Совети

Овој Данец заработува милиони од продажба на моливи, кои се претвораат во растенија

Ако подарувате на некого молив, подобро да е од овие: данската компанија Sprout продава моливи, кои се претвораат во растение при вметнување во почвата. Клиентите на компанијата се гиганти како Ikea, Walt Disney и Bank of America. Компанијата очекува да заврши оваа година со 1.5 милиони долари приходи. А постои …

Повеќе »

Комбинации за балконот

Се поголем е интересот за разубавување на балконите. Цвеќињата обично кои обично успеваат на балконите се размножуваат релативно лесно и сакаат добро осветлени места. Ако балконот е јужно, југозападно или југоисточно на него најдобро ќе расте цинијата, астрото, петунијата, невенот, вербената. Соодветни видови за северниот балкон се латинката, целозијата, грамофончето. …

Повеќе »

Хоја – Намотајте ја околу жица, за да направите исклучително атрактивно растение

Хојата е род со над 200 вида тропски растенија, со потекло од Индија, Кина и Австралија. Може да ја сретнете по име – Восоче. Крстена е на ботаникот Томас Хој. Хојата е зимзелена лиана со тенки и долги стебленца кои можат да достигнат должина од 4 метри. Листовите на различните …

Повеќе »

(ВИДЕО) Малигнен рак туку што изваден од операција на човек реагира и бега од оваa состојка

Наидовме на неверојатно видео на Фејсбук во кое, туку што изваден рак од човек, сеуште жив и неумртвен бега од лук. Не можеме да гарантираме за веродостојноста на видеото и за тоа во што ќе верувате одберете сами. Употребата на лук е корисна и како заштита од многу бактерии отпорни …

Повеќе »

Перуниката е повеќе од обично и убаво цвеќе

Сите знаеме дека цветот Перуника дава убави виолетови светови, има високо стебло и изгледа многу убаво. Освен овој тип на перуника за која ние знаеме, има и водена перуника која цвета жолто, расте во бари, езера или мочуришта, а исто така дава големи и убави цветови. Денеска немаме за цел …

Повеќе »

Овие деца покажуваат дека органското фармерство е избор на иднината

Погледнете како овие деца покажуваат дека органското фармерство е избор на иднината. Време е да се збогуваме со стариот MacDonald. Кога ќе избереме „органско“, избираме иднина со помалку токсични хемикалии во нашата храна и средина. Споделете го ова видео со вашите пријатели и помогнете во градењето на поздрава иднина за …

Повеќе »

Изберете совршено градинарско црево

Градинарските црева доаѓаат во многу стилови, бои и големини, и може да вклучуваат карактеристики како што се отпорност на вртење, мултиплицирана конструкција или заштита од микроб. Исто така, ќе најдете црева што се издржливи и имаат дополнителни функции, како што е вентилот за контрола на протокот на вода што ви …

Повеќе »

Приближно 800 нови видови на орхидеи се опишуваат секоја година

Орхидеа или латински од фамилијата „Orchidaceae“ е најголемата фамилија на цветни растенија. Името е добиено од родот Orchis. Кралските ботанички градини од Кју наведуваат 880 родови и околу 25000 опишани видови. Според Јохан Пилон оваа фамилија сочинува околу 6-11% од сите семени растенија. Околу 800 нови видови на орхидеи се …

Повеќе »

Домашен Мини Аквапоник Систем

Во време на криза повеќето луѓе не обрнуваат внимание од каде доаѓа или како е произведена нивната храна. Она што на повеќето луѓе им е битно е цената и да го има во доволна коичина. Мини аквапоник сетот е еден од обидите да се едуцираат луѓето за здравата храна и …

Повеќе »

Време е да ја ставите оваа мешавина во саксиите за растенијата да заживеат нов живот

За да ја негувате почвата на цвеќињата, не е потребно да користите скапи и јаки средства. Млака вода во која сте ги вареле компирите или тестенините може да ви послужи за наводнување на цвеќињата. Хранливите материи содржани во неа, ќе ја потхранат почвата. Исто така и при чистење на аквариумот …

Повеќе »