Почетна / Градина / Хортикултура

Хортикултура

Кактус – Coryphantha echinoidea

„Coryphantha echinoidea“ припаѓа на фамилија Кактусови, а води потекло од Мексико (Гуанахуато, Нуево Леон, Дуранго). Овие кактуси имаат јајцевидна форма со темно-сиво-зелена боја. Достигнува до 6 cm во височина. Имаат до 5 сиви или црвени жлезди кои испуштаат нектар што ги привлекува мравките. Ареолите се овални или округли, прекриени со …

Повеќе »

Погледнете гo најголемиот цветен парк во светот

Освен со највисоката зграда во светот Бурж Халифа, Дубаи може да се пофали и со најголемиот цветен парк распослан на 70 илјади квадратни метри. Единствената атракција се вика “разнобојна оаза” и привлекува туристи од целиот свет. Арапската земја, која е омилена дестинација за многу богати луѓе, освен со супер луксузни …

Повеќе »

Наместо тапети и рамки кафетерија во Струмица ја красат вертикалните градини (Фото)

Над плоштадот во Струмица и скалите кон ,, Леблебиџиска улица” од каде симболично започнува горниот дел на градот се наоѓа кафетеријата UP TOWN. Кафетерија со убедливо најприроден надворешен изглед постигнат со грижа за многуте висечки и одбрани цвеќиња но и, со внатрешниот изглед во кој ѕидовите се претворени во четири …

Повеќе »

Хортензија

Хортенизајата (Hydrangea macrophylla) потекнува од семејството Каменоломкови (Saxifragaceae). Матичната земја зе смета дека е Јапонија. Може да се одгледува во голем сад. Нејзините огромни бели, розеви, црвени или сини соцветија се состојат од преубави одделни бои. Периодот на цветање е во јуни и јули. Има и такви кои цветаат од …

Повеќе »

Зимската градина во вашата куќа

Зимската градина е најголемото разубавување, што може да се направи во една куќа. Таа дава еден неверојатен амбиент на куќата и во урбаната средина и во природата. Зимската градина создава директна врска на куќата со животната средина, а истовремено е одлично разубавување на куќата. Со зимската градина се додава дополнителен …

Повеќе »

Пролетта не е далеку: Преуредување на терасата со помош на Gardena (Видео)

Денес градинарството е насекаде – вклучително и во срцето на градот. Се повеќе и повеќе луѓе се привлечени кон урбаното живеење, и изложени на постојани загадувања. Докажано е дека збогатувањето на зелениот простор со растенија, наместо Вие, тие се борат со загадениот воздух. Во западните европски земји овој тренд е …

Повеќе »

Пасифлора – цветот на страста

Ако сте од љубителите на егзотичните цвеќиња, пасифлората е токму за вас. Различна и убава пасифлората е сонот на секој градинар. Што е карактеристиката на цветот на страста и може ли да се одгледува кај нас? Пасифлората е позната уште како часовниче, страстниче, страстен цвет или цвет на страста. Доаѓа …

Повеќе »

Мадагаскарска палма (Pachypodium lameri)

Мадагаскарската палма (Pachypodium lameri) потекнува од Африка и Мадагаскар. Ова е интересно растение со долго стебло и заострени темнозелени лисја, кои се долги околу 20 см. Достигнува околу 8 метри височина. Помеѓу нив се наоѓаат гиганти кои растат и до 10 метри височина. Познати се околу 20 видови, и сите …

Повеќе »

Кои се суштинските и препознатливи елементи на мексиканската градина

Како шпанските градини така и градините на Ацтеките биле терасовидни и имале скалести водопади, опкружени со цвеќе, со квадратни форми и биле оградени со зеленило и претрупани со лиани. По шпанското завојување во 16тиот век шпанско-мавританската култура влегува во Мексико каде преовладуваат шарените мозаици, зеленчуковите растенија и зачини, градинарски суштински и …

Повеќе »