Почетна / Градина / Животни (страна 30)

Животни

Снимен уште еден нов рис заловен на плен (дивокоза) во „Маврово“ (Фотографии)

Имаме нов рис! Младиот мажјак беше заловен на плен (дивокоза) во НП „Маврово“. По систематскиот преглед – земање крв, мерење и проверка – на рисот му беше ставен околувратник и тој беше ослободен. Ова е седмиот по ред рис заловен од страна на Македонското еколошко друштво, по неодамнешниот рис Бистри. …

Повеќе »

Савана е највисоката мачка во светот

„Savannah Islands Trouble“ се вика највисоката мачка со цели 48,26 сантиметри. Овие димензии беа доволни за Савана да се запише во светски признатата книга според Гинис. Се наоѓа во Невада, а овие димензии се постигнати на 30ти Октомври 2011 година.

Повеќе »

Каде припаѓаат животните? Во зоолошка или во дивина?

Зоолошката градина, без оглед на тоа дали тоа се наоѓа во Скопје, Битола, Токио, Њујорк има неколку цели: заштита на природата, образование, истражување и рекреација. Противници на зоолошките градини се обично оние кои се борат за заштита на животните, поточно организациите кои веруваат дека животните во зоолошките градини не се …

Повеќе »

Прекрасна глетка: Жирафите во скопската Зоолошка градина уживаат во заедничка силна љубов

Кој вели дека животните незнаат што е тоа љубов? Силен доказ за тоа е фотографијата која ја има направено Емил Новевски, на која ќе може да видите како двете жирафи во скопската Зоолошка градина уживаат во заедничката љубов.

Повеќе »

Зоолошка градина Скопје- прва институција оспособена за лица со оштетен вид

Денеска, директорот на Зоолошка градина-Скопје, Ѓорѓи Галетановски, одржа работен состанок со директорот на државното училиште за деца и младинци со оштетен вид-Горанчо Јакимов, секретарот на Национален сојуз на слепи, Стерија Димов, и професорот на Штуловиот универзитет, Шпетим Љатифи. На средбата беше договорено заеднички да се отпочне процес за зоолошката да …

Повеќе »

Како изгледа малото „гибонче“ што се роди во скопската Зоолошка градина?!

Белорак гибон или лар (науч. Hylobates lar) — примат од семејството на гибоните (Hylobatidae). Ова е еден од попознатите видови гибони, кој често се среќава во зоолошките градини. Белоракиот гибон има најголема распространетост во праевц север-југ од сите гибони. Живеат во Индонезија, Лаос, Малезија, Бурма и Тајланд.[7] ВО минатото ареалот …

Повеќе »

Се разбуди македонскиот ѕвер и со ново име го продолжи патот кон Бистра

Мавровскиот рис беше уловен во близина на селото Сенце во националниот парк Маврово, со помош на камерите во паркот во текот на изминатите шест години. Рисот е тежок 27 килограми, а во моментот тој треба да добие и име! Фановите на страницата „Balkan Lynx“ на „Фејсбук“ имаа можат да гласаат за следните …

Повеќе »

Канадски експерти ги научија мувите винарки да бројат

Канадски експерти ги научија мувите винарки да бројат, откако направија обиди во текот на 40 генерации додека да добијат инсекти-математичари, пишува весникот “Метро”. Научниците од Универзитетот “Вилфрид Лориур” во Торонто предводени од Тристан Лонг направија лабораториска светлосна терапевтска сесија од 20 минути. Кога Осветлувањето светело три пати, инсектите биле оставани …

Повеќе »

Уловен најтешкиот балкански рис во Маврово: Погледнете за каков „ѕвер“ се работи

Мавровскиот рис беше уловен викендов во близина на селото Сенце во националниот парк Маврово, со помош на камерите во паркот во текот на изминатите шест години. Рисот е тежок 27 килограми, а во моментот тој треба да добие и име! Фановите на страницата „Balkan Lynx“ на „Фејсбук“ имаат можат да гласаат за следните …

Повеќе »