07.12.2023
Почетна / Градина / Животни (страна 28)

Животни

Слонови избегаа од циркус во Русија за да си поиграат на снегот (ФОТО / ВИДЕО)

Жителите на рускиот град Екатеринбург беа сведоци на невообичаена глетка откако двајца слонови избегаа од еден циркус што гостуваа за да си играат во снегот, пишува британскиот весник „The Independent“. Слоновите, 45-годишната Карла и 50-годишната Рони, се дел од италијанскиот циркус што поминува низ градот на патот кон Санкт Петербург. …

Повеќе »

Гардена совети: Зимски посетители во вашата градина

Кога деновите стануваат пократки и зимата завладее, сите очекуваат убава пријатна куќа. Но, што прават нашите мали пријатели – животните откако веќе не можат да најдат засолниште во дрвјата и во густата грмушка во нашата градина? Многу од нив хибернираат во овој период од годината, но други сепак треба да …

Повеќе »

Во потрага по примитивната македонска свиња-шишка

Во рамките на проектот „Истражување за постоењето на реткиот вид на свињи – шишки и предлагање на мерки за нивна заштита„ финансиран во ГЕФ Програмата за мали грантови за 2013 година, експедиција од Здружението ЕГРИ предводена од професорот Владан Вуковиќ веќе 2 месеци е во потрага по пронаоѓање на примероци …

Повеќе »

Зоолошката градина во Скопје доби бела лавица (Фото)

Денеска во ЗОО Скопје пристигна нова жителка- лавицата Бела од видот бели лавови. За десет дена ќе пристигне и мажјак со кој ќе живеат заедно. Во прилог ви испраќам информации за Бела.  Белата лавица Бела е новата жителка на Скопје ЗОО Од Ходенхаген, Германија пристигна  лавицата Бела, млада женка која …

Повеќе »

Бебето ја подаде раката на своето куче – Еве што сними таткото во тој момент

Кучињата и бебињата знаат да бидат најдобри пријатели, а како тие комуницираат едни со други е најслатката работа. И двајцата споделуваат вистинска љубопитност и разиграност, а тоа ги прави најсовршени компатибилни придружници! Тие прават спомени кои траат цел живот, особено кога се снимени на видео како ова подолу.

Повеќе »

Природата воодушевува: Погледнете ја галеријата со овие природни феномени за 2019 година

Природата милиони пати докажа дека е совршена и дека никогаш нема да престане да нè воодушевува. Пеперутка, која е и машка и женска, проѕирна риба… Сето ова можете да го видите во нашата неверојатна галерија за природни феномени 2019 година. Што најмногу ве импресионира? Маргаритка мутант

Повеќе »

Bagheera kiplingi – речиси ,,веге’’

Bagheera kiplingi е уникатен пајак (фамилија: Salticidae, потфамилија: Dendryphantinae, род: Bagheera) кој живее во живее во Централна Америка. Кон крајот на XIX – тиот век биолозите го именувале родот Bagheera, по пантерот Bagheera во книгата за џунглата (The jungle book) на британскиот автор Rudyard Kipling. Во тоа време се што …

Повеќе »

Заштита на лилјаците од Белица

Заштитеното подрачје „Споменик на природата – Белешничка Река“ се наоѓа во карстно подрачје, каде што се формирале голем број пештери и јами. Токму во нив, во темнината на подземјето одредени претставници на фауната се прилагодиле на посебните услови и со своите уникатни адаптации успешно опстануваат. Лилјаците тука си го нашле …

Повеќе »

Лилјаците го осеќаат нашиот крвен систем

Лилјаците се среќаваат речиси насекаде на Земјата до поларните граници на дрвенестата вегетација. Тие се единствените цицачи кои се хранат со крв. Лилјаците се само еден интересен пример за тоа како би можеле да се развијат или еволуираат екстремитетите на четириножните ‘рбетници. Сите прсти на предните екстремитети се исклучително долги, …

Повеќе »

Кучињата се предвесници на земјотресите: Погледнете што направи ова куче пред да стресе земјотресот во Драч

Кучето спиело покрај една зграда, а неколку секунди пред силниот потрес кучето се буди и започнува да бега. Погледнете: — EMSC (@LastQuake) November 26, 2019 pic.twitter.com/eH5NVPn0bh — mamma mia marcello (@lalssido) November 26, 2019

Повеќе »