18.01.2022
Почетна / Градина / Животни

Животни

Колку коњи гледаш на фотографијата?

Првите тестови за личност се појавија во текот на 20-тите години на минатиот век, и оттогаш го привлекоа вниманието на многумина, како меѓу психолозите, така и меѓу нас „обичните смртници“, кои секогаш се заинтересирани да слушнат нешто за нас, нашиот карактер, особини и да бидат тоа од некој друг агол. …

Повеќе »

Кучињата може да лекуваат со позитивна енергија, a мачките со ултразвук

Луѓето кои имаат куче во нивниот дом имаат помала веројатност да страдаат од висок крвен притисок. Кога мажот гали куче, а особено ако тоа куче е негово милениче, ритамот на срцевите контракции се забавува, дишењето станува подеднакво, и му се опуштаат мускулите. Овие параметри се блиски до оние на една …

Повеќе »

Дали живинарските фарми ќе произведуваат само јајца што имаат бели лушпи?

Живинарските фармери од различни држави ги повикуваат потрошувачите да купуваат исклучиво бели лушпи од јајца и да се откажат од кафеави јајца. Но, која е причината? Белите кокошки, кои несат бели јајца, се помирни. Додека расите на кокошки кои несат јајца со кафеава боја се многу агресивни едни кон други, …

Повеќе »

(Видео) Mечка нападнала скијач на Алјаска – Погледнете како успеал да преживее

Скијач бил нападнат и каснат од кафеава мечка на Аљаска. Тој бил дел од група која се искачувала на планина во близина на Хаинс, Алјаска, и за време на нападот се здобил со повреди на главата и раката. Човекот се преправал дека е мртов, и така успеал да се спаси. …

Повеќе »

Кој е најстариот пријател на човекот?!

Научниците конечно докажаа кое животно за прв пат било припитомено во нашите домови. Овие животни живеат со луѓе веќе 15,000 години и многумина не го знаеле тоа. Пред ова откритие, се сметало дека кучињата први почнале да живеат со луѓето, но тоа не е така.   Докажано е дека најстарите …

Повеќе »

Како се движат полжавите?

Сигурно сте се загледале во полжав што се движи над површината на земјата и се прашувавте како воопшто може да се движи кога нема нозе. Всушност, целиот долен дел на полжавот е ногата. Тој е целосно исправен и мазен, но има многу мускули на полжавот кои му служат да се …

Повеќе »

Четиригодишно дете отишло само во шумата и се вратило со еленче

Стефани Браун, е мајка на малиот Доминик, а еден ден се шокирала кога нејзиниот син донел мало еленче пред куќата во Масанутен, Вирџинија. Таа објавила фотографија на Фејсбук, која досега има илјадници лајкови.

Повеќе »

Во Кина се појави нов Хачико – чекајќи го својот газда, кој починал пред 5 години

Куче во Кина, во споредба со неговиот јапонски колега Хачико, кое стана симбол на лојалност и посветеност, го чека својот сопственик, кој починал пред пет години на неговото работно место, пишува Дејли Стар. Верниот Да Хуан одбива да биде посвоен и тврдоглаво го чека неговиот сопственик да се врати на …

Повеќе »

Македонец разговара со пчелите и живее во природен резерват во Преспа (видео)

Македонец кој зборува со пчелите живее во природен резерват во Преспа и прави 100% природен мед кој е витаминска бомба (видео) Легендата зборува дека пчелите водат потекло од рајот каде биле „мали божји помошници“. Нашите стари верувале доколку се убие пчела се прави голем грев и може да донесе несреќа …

Повеќе »

Се роди јаре со ЧОВЕКОВО ЛИЦЕ: Цело село е во шок, мислат дека ова е знак од Бог (ВИДЕО)

Сточар од Индија останал запрепастен откако една негова коза родила коза со „човечко лице“, што соседите го сфатиле како „опомена од Бога“. Коза на фармерот Шакар Дас (46) од селото Гангапур родила неколку јариња. Првото беше нормално, но второто дојде на свет со отечено, искривено лице кое личеше на човечка …

Повеќе »