Почетна / Градина / Животни (страна 27)

Животни

Со измените на Законот за пасишта до ефикасна распределба на пасиштата

Измените и дополнувањата на Законот за пасишта влегуваат во завршна фаза. На електронскиот национален регистар на прописи (ЕНЕР) www.ener.gov.mk е објавено известувањето за почеток на процесот за подготовка на предлог за измени и дополнувања на законот за пасиштата. Со одредбите на предложените измени и дополнувања на овој закон се уредуваат постапките за давање …

Повеќе »

БOЖЈO ЧУДO: Ставил икона во улиште со пчели – А кога отворил неможел да поверува што гледа! (Фото)

Во регионот Капандрити кај Атина пред десет години, еден побожен пчелар по име Исидорос Тиминис ја ставил икoната на Рacпетието на Господ во една од неговите кошници. Набргу потоа, кога ја отворил кошницата, неможел да поверува на тоа што го гледа – лицето и тeлoто на Господ стоело откpиено. Оттогаш, …

Повеќе »

Крвав инцидент: Циркусна мечка нападна маж во Русија (ВИДЕО)

Циркусна мечка ја нападнала нејзината тренерка за време на една емисија во Русија. На мрежата се појави видео од застрашувачката сцена одиграна во Олонец. На снимката се гледа како животното послушно ги почитува своите команди, но одеднаш се свртува кон тренерот, го напаѓа и го фрла на земја. Очевидци на …

Повеќе »

Жителите направиле куќички за маалските кучиња во Аеродром: Еве како општината реагирала

„Почитувани станари од Јане Сандански, почитувани надлежни општински инспектори, почитувани надлежни од општина Аеродром, денес се отстранети куќичките на маалски кучиња, од надлежни во општина Аеродром. Кучињата беа оставени во нашето маало како бебиња пред неколку месеци, фрлени од неодговорен сопственик, кој секако никогаш нема да биде казнет. Кучињата сите …

Повеќе »

Во Шпанија нема африканска свинска чума, шпанското свинско месо е безбедно

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Трајан Димковски, денеска имаше работен состанок со амбасадорот на Шпанија во Република Северна Македонија, Емилијо Лорензо Сера. На состанокот, амбасадорот Лорензо Сера, даде цврсти гаранции дека врз основа на анализите од шпанските надлежни институции, не е утврдено присуство на вирусот африканска свинска чума во …

Повеќе »

Орел растргнат и врзан за двете крила ја покажа нечовечноста на ловџии во Македонија

Денес на социјалните мрежи се појавија шокантни фотографии од орел растргнат и врзан за двете крила. Ова е доказ за нечовечност од страна на неколку ловџии во близина на селото Лутинци во Македонија.  Од здруженијата за заштита на животните прашуваат до кога ќе следи овој пример за нехуманост?!  

Повеќе »

АХВ ја прекинува вакцинацијата на свињите против болеста класична свинска чума

Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ), од денес ја прекинува вакцинацијата на свињите против болеста класична свинска чума, како дел од сетот превентивни активности, кои ги презеде во изминативе две години, со цел создавање услови за добивање на дозвола за извоз на домашно свежо свинско месо на европскиот и светскиот …

Повеќе »

Убавицата Џени ужива во прошетките секое утро во Франкфурт

Убавицата Џени, може да ја забележите секое утро во Франкфурт, Германија. Таа оди иста рута, секое утро веќе 14 години. На почетокот со својот сопственик а сега и сама затоа што тој има 79 години и не може да шета. Таа ужива во прошетките и сака да ги поздрави сите …

Повеќе »

Што се случува кога змија ќе изеде Еж

На интернет се појави видео на голема змија – најверојатно Боа која се обидела да задави еж. Инцидентот се случил во Бразилската џунгла. Од кадрите се гледа како змијата се грчи од болка. Нејзината кожа е ишарана од острите иглички на ежот. Рептилот е дупнат од барем 100 долги игли. …

Повеќе »

Мачките гледаат зли духови во домот – еве како тогаш се однесуваат!

Тие се познати истерувачи на зли духови од домот. Кога мачка некому му се плетка околу нозе, тогаш со него ја споделува својата позитивна енергија, всушност, ја пренесува врз него. Затоа не е паметно да се отфрла од себе во страв од влакната, бидејќи за мачките се вели дека се …

Повеќе »