Почетна / Градина / Животни (страна 5)

Животни

Жителите направиле куќички за маалските кучиња во Аеродром: Еве како општината реагирала

„Почитувани станари од Јане Сандански, почитувани надлежни општински инспектори, почитувани надлежни од општина Аеродром, денес се отстранети куќичките на маалски кучиња, од надлежни во општина Аеродром. Кучињата беа оставени во нашето маало како бебиња пред неколку месеци, фрлени од неодговорен сопственик, кој секако никогаш нема да биде казнет. Кучињата сите …

Повеќе »

Тасманскиот тигар, кој исчезна во 1936 година, се повеќе се забележува од туристи на островот (Видео)

Тасманскиот тигар е животно со ленти во задниот дел на своето тело за кое се смета дека исчезнало во 1936 година. Бенјамин, последниот примерок од видот, почина во зоолошката градина на австралискиот остров Тасманија.  Сепак, од 2016 година, сè повеќе луѓе велат дека виделе тасмански тигар на островот. Досега се …

Повеќе »

Пронашол мало животинче на улица и го вдомил. Погледнете денес колку големи другари се (ФОТО)

Џеф Лонго пронашол повредено животинче на улицата, па одлучил да ја направи вистинската работа, со тоа што ќе го вдоми и ќе се грии за него. Погледнете на втората страна денес колку големи другари се тие:

Повеќе »

Речиси половина од холандските бројлери се одгледуваат во алтернативни системи за производство

Во ЕУ, производството на бројлери во алтернативни системи е најразвиено во Холандија. Земјата го удвои овој излез во последните пет години. На пример, во 2018 година, околу 45% од одгледуваните кокошки се бројлери и бавно-растечки хибриди одгледани во алтернативни системи. Процентот на таквите кокошки е веќе 90% во мрежата на …

Повеќе »

Кога започнува староста кај кучињата

Возрасното куче тешко може да ги издржи високите температури. Затоа, не го шетајте во најтоплите часови во денот. Оставете го да се одмори. Како што годините напредуваат, кучињата стануваат потешки за движење: тие почнуваат да спијат повеќе; стануваат поинтензивни во нивните барања; тие се повеќе вознемирувачки; тешко да се толерира …

Повеќе »

Во Шпанија нема африканска свинска чума, шпанското свинско месо е безбедно

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Трајан Димковски, денеска имаше работен состанок со амбасадорот на Шпанија во Република Северна Македонија, Емилијо Лорензо Сера. На состанокот, амбасадорот Лорензо Сера, даде цврсти гаранции дека врз основа на анализите од шпанските надлежни институции, не е утврдено присуство на вирусот африканска свинска чума во …

Повеќе »

17 примери дека животните ги чувствуваат истите чувства како нас

Животните можат да го сакаат и да го покажат. И ако сеуште не сте убедени дека слатките животинки имаат емоции и, пред сè, знаат како да ги покажат. Овие фотографии тоа ќе ви го докажат. Љубовта е за секого, нели? Повеќе фотографии на следната страна:

Повеќе »

Орел растргнат и врзан за двете крила ја покажа нечовечноста на ловџии во Македонија

Денес на социјалните мрежи се појавија шокантни фотографии од орел растргнат и врзан за двете крила. Ова е доказ за нечовечност од страна на неколку ловџии во близина на селото Лутинци во Македонија.  Од здруженијата за заштита на животните прашуваат до кога ќе следи овој пример за нехуманост?!  

Повеќе »