Почетна / Градина / Животни (страна 3)

Животни

Потресна фотографија: Мајка мајмун плаче над своето младенче, но по неколку секунди се случува нешто неверојатно

На социјалните мрежи кружи фотографија која се гледа како женка мајмун го држи телото на своето онесвестено младенче. Таа започнала и да испушта крици поради страдање за своето дете. Сликата ја фотографирал Авинаѓ Лодхи од Индија, и ја пренел на Дејли Меил. Само неколку минути откако направена фотографијата во Мадхиа …

Повеќе »

Габите што ги претвораат мравките во „Зомби“

Имено научниците дојдоа до сознание дека стеблата на новооткриената габа растат врз главата на мравките во дождовните шуми на Бразил и притоа тие се претвораат во вистински зомби. Габата започнува со инфицирање на мравката, за подоцна да и се развие главата, се додека не ги исполни корените на нејзиниот мозок. …

Повеќе »

Бебето ја подаде раката на своето куче – Еве што сними таткото во тој момент

Кучињата и бебињата знаат да бидат најдобри пријатели, а како тие комуницираат едни со други е најслатката работа. И двајцата споделуваат вистинска љубопитност и разиграност, а тоа ги прави најсовршени компатибилни придружници! Тие прават спомени кои траат цел живот, особено кога се снимени на видео како ова подолу.

Повеќе »

Природата воодушевува: Погледнете ја галеријата со овие природни феномени за 2019 година

Природата милиони пати докажа дека е совршена и дека никогаш нема да престане да нè воодушевува. Пеперутка, која е и машка и женска, проѕирна риба… Сето ова можете да го видите во нашата неверојатна галерија за природни феномени 2019 година. Што најмногу ве импресионира? Маргаритка мутант

Повеќе »

Кои се 5 раси на кучиња за ладна клима

Сибирскитe хаски Ова е една од најпопуларните раси што се чувствува одлично во студот. Со боја на очите кои се движат од кристално сина до кафеава, па дури и разнобоена, хаските се елегантни и силни кучиња. 2. Бернско планинско куче Бернес Се користи масовно како куче овчар. Повеќето членови на …

Повеќе »

Bagheera kiplingi – речиси ,,веге’’

Bagheera kiplingi е уникатен пајак (фамилија: Salticidae, потфамилија: Dendryphantinae, род: Bagheera) кој живее во живее во Централна Америка. Кон крајот на XIX – тиот век биолозите го именувале родот Bagheera, по пантерот Bagheera во книгата за џунглата (The jungle book) на британскиот автор Rudyard Kipling. Во тоа време се што …

Повеќе »

Заштита на лилјаците од Белица

Заштитеното подрачје „Споменик на природата – Белешничка Река“ се наоѓа во карстно подрачје, каде што се формирале голем број пештери и јами. Токму во нив, во темнината на подземјето одредени претставници на фауната се прилагодиле на посебните услови и со своите уникатни адаптации успешно опстануваат. Лилјаците тука си го нашле …

Повеќе »

Тој само сакаше да ја погали – Еве како му врати мечката Гризли (Видео)

ВИДЕО: Огромна мечка често го гушка својот спасител: Мислам дека некогаш ќе ми ги скрши коските Џимбо e гризли мечка која била спасена од стапица во дивината од страна на Сузан и Џим Ковалчик. Тие потоа ја однеле во својот резерват за диви животни. Денес, Џимбо има речиси 700 килограми …

Повеќе »

39% од пеперутките и 9% од птиците исчезнале во Европа

Без итна акција во следната деценија, Европа нема да може да се справи со климатските промени. Ова се наведува во извештајот на Европската агенција за животна средина, кој се објавува на секои пет години. Заклучоците се дека ако не се реагира итно, жешките зраци би станале вообичаени на Стариот континент. …

Повеќе »