Почетна / Градина / Животни (страна 2)

Животни

Облечен во црвена маица го разлути бикот: Погледнете што се случи

Облечен во црвена маица овој човек мислеше дека ќе биде во центарот на вниманието на присутните доколку го разлути бикот. Но, бикот успеа да го пробие кафезот. Погледнете што се случуваше:  

Повеќе »

Тој влезе во кокошарникот да земе јајце под кокошката. Погледнете што пронајде под неа

Кога фармерот влегол во кокошарникот да собере јајца, го дочекало вистинско изненадување. Тој пронашол мало маче под кокошката. Благодарение на неа, малото маче успеало да преживее. Погледнете го видеото:

Повеќе »

МЗШВ континуирано работи на развој на овчарството, сет мерки се планирани и за следната година

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство изминатиов период одржа повеќе средби со одгледувачите на овци, со цел да се слушнат сите предлози што ги имаат и проблемите со кои се соочуваат. МЗШВ ќе ги рагледа барањата на одгледувачите на овци и е отворено за средба со нив. МЗШВ континуирано работи …

Повеќе »

(ФОТО) Предатор од Сибир – Димензиите на оваа мечка се застрашувачки

Замислете го најголемиот предатор кој некогаш живеел, висок 4,62 метри, тежок 4 тони, во споредба со обична просечна мечка која тежи околу стостина кила и кога ќе се крене е висока околу два метри. Најголемиот предатор кого историјата некогаш го видела оваа мечка е проанјдена далечната 1054 година во Сибир! …

Повеќе »

Лилјаците го осеќаат нашиот крвен систем

Лилјаците се среќаваат речиси насекаде на Земјата до поларните граници на дрвенестата вегетација. Тие се единствените цицачи кои се хранат со крв. Лилјаците се само еден интересен пример за тоа како би можеле да се развијат или еволуираат екстремитетите на четириножните ‘рбетници. Сите прсти на предните екстремитети се исклучително долги, …

Повеќе »

Цветен пајак или Thomisus onustus

Thomisus onustus, уште познат и како цветен пајак, е вид пајак кој е класифициран во (фамилија: Thomisidae, род: Thomisus). Овие видови можат лесно да се детерминираат поради својот триаголен абдомен кој се карактеризира со две аглести испакнатинки. Како и останатите видови од фамилијата Thomisidae и овие пајаци-краби не плетат пајажина …

Повеќе »

Николовски: Со новиот оглас за давање под закуп на државно земјиште над 3 хектари создаваме услови за капитални инвестиции во земјоделството

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство денеска објави Jавен оглас за давање во закуп на земјоделско земјиште во државна сопственост за површини над 3 хектари. Се работи за оглас чија што намена освен за подигање на насади, ќе биде и за инвестиции во земјоделството и руралниот развој. „Со објавувањето на …

Повеќе »

Календар за сточари за декември

Во најстудениот период од годината обезбедете подобро затоплување на шталите. Посветете внимание на хигиената во шталскиот објект. Секојдневно чистете ги животните и просториите во кои се наоѓаат животните. Посветете внимание на безбедноста на храната, не смее да биде мувлосана или на било каков начин контаминирана. Не се препорачува животните да …

Повеќе »

Нема да верувате на очите што ќе видите на браната

Ова неверојатнo стадо на диви алпски кози живеат во близина на браната во Националниот парк Гран Парадисо (Gran Paradiso) во Северна Италија, пишува HighViewArt.com. Неодамна локалните жители биле воодушевени кога ги гледале како, без никаков проблем козите се искачувале по вертикалните ѕидови на браната. Излегува дека тие таму се на …

Повеќе »