Почетна / Градина / Животни (страна 4)

Животни

Елен влезе во продавница, а погледнете што се случи потоа (ФОТО)

Овој елен влегол во една продавница во сојузната држава Колорадо во САД. Откако продавачот му дал малку чоколадни бисквити и чоколадо, еленот си заминал. Половина час подоцна се вратил во продавницата со целото свое семејство. Погледнете на следната страна:

Повеќе »

Погледнете како умешно балканскиот рис убива дива свиња (Фото)

Доволно уметнички за вас? Поставувањето на две камери на убивање на рисот може да има ваков ефект врз фотографиите. Овој мажјак го знае својот пат како внимателно да се приближи до дивата свиња. Добар апетит!

Повеќе »

Чудо: Рибарот спасил бела ајкула долга 6 метри : Еве како таа му се заблагодарува секој ден

Арнолд Поинтер редовно лови покрај брегот на Јужна Австралија. Пред неколку години, тој забележал огромна бела ајкула зафатена во мрежа. Мажот го зел ножот и го ослободил предаторот. Но, ајкулата не брзала да исплови, туку таа решила да му се заблагодари на својот спасител. Ајкулата, која е долга околу 6 …

Повеќе »

Сом човекојадец изел мајка со бебе

Дали се вистинити легендите со рибите сомови за кои се смета дека јадат луѓе, пишува регионалното издание на АИФ. Готвачите го ценат сомот како вкусно, нежно месо. Можеби, од оваа причина, сомот се смета и за еден вид елита кај рибите. Бојата на оваа риба е генерално темна, скоро црна, …

Повеќе »

Позади грб се обиде да го нападне леопард. Погледнете што се случи потоа

На дивите животни никогаш не треба да им вртите грб. Така еден чувар во зоолошка градина додека си играл со неколку лавици, од зад грб еден леопард посакал да го нападне. Нема да верувате што направил еден тигар кој се наоѓал во близина… Погледнете го видеото:

Повеќе »

Тие се едни од најубавите и најкорисните птици на планетава! Колку видови бувови се застапени во Македонија?!

Кога збориме за бувовите, збориме за едни од најубавите и најкорисните птици на планетава. Многу малку знаеме за нив и многу ретко размислуваме за нив, но никогаш не е доцна. Во светот има 225 видови, сите различни по изглед, големина, боја, однесување и место на живеење. Се делат на две …

Повеќе »

Со измените на Законот за пасишта до ефикасна распределба на пасиштата

Измените и дополнувањата на Законот за пасишта влегуваат во завршна фаза. На електронскиот национален регистар на прописи (ЕНЕР) www.ener.gov.mk е објавено известувањето за почеток на процесот за подготовка на предлог за измени и дополнувања на законот за пасиштата. Со одредбите на предложените измени и дополнувања на овој закон се уредуваат постапките за давање …

Повеќе »

БOЖЈO ЧУДO: Ставил икона во улиште со пчели – А кога отворил неможел да поверува што гледа! (Фото)

Во регионот Капандрити кај Атина пред десет години, еден побожен пчелар по име Исидорос Тиминис ја ставил икoната на Рacпетието на Господ во една од неговите кошници. Набргу потоа, кога ја отворил кошницата, неможел да поверува на тоа што го гледа – лицето и тeлoто на Господ стоело откpиено. Оттогаш, …

Повеќе »

Крвав инцидент: Циркусна мечка нападна маж во Русија (ВИДЕО)

Циркусна мечка ја нападнала нејзината тренерка за време на една емисија во Русија. На мрежата се појави видео од застрашувачката сцена одиграна во Олонец. На снимката се гледа како животното послушно ги почитува своите команди, но одеднаш се свртува кон тренерот, го напаѓа и го фрла на земја. Очевидци на …

Повеќе »