16.05.2022
Почетна / Градина / Хортикултура (страна 32)

Хортикултура

Изобилство на хортензии на Азорските Острови (Фотографии)

Азорските острови се 9 егзотични острови, кои се наоѓаат во средината на Атлантскиот океан, кои имаат деликатна, но тесна временска шема. Островите се познати по својата единствена флора и фауна која се протега далеку од ендемичните растенија на островот. Воведени тука во 17 век, хортензиите се далеку од најпрепознатливиот симбол …

Повеќе »

Над 150 илјади цвеќиња разубавуваат трговски центар во Меделин, Колумбија (Фото)

Centro Comercial Santafé е најголемиот трговски центар во Меделин со над 195 илјади квадратни метри простор. Трговскиот центар е отворен во мај 2010 година. Трговскиот центар секоја година различно се украсува за време на празниците и другите настани. Оваа година тој беше украсен со над 150.000 цвеќиња.  

Повеќе »

Убавина на која никој неможе да и одолее: Погледнете зошто треба да дојдете во расцветаниот парк на Хорти Експерт МК и одберете растение по одлични цени

Убавина на која никој неможе да и одолее.  Одете во расцветаниот парк на Хорти Експерт МК и одберете си растение за Вашиот дом или градина по одлични цени:  

Повеќе »

Градинарскиот центар Хорти Експерт МК има потреба од продавач во Гарден центар

Компанијата Хорти Експерт Урбан Груп е основана во 1992 година од г. Мите Филков под името “Флорамико”, која во тоа време е лидер во работењето со украсни собни растенија и репроматеријали за цвеќарството. Во 2000 година компанијата” Флорамико” се ребрендира и го менува името во Хорти Експерт Урбан Груп. Хорти …

Повеќе »

Што се мотокултиватори и какви модели ви се потребни ?!

Првите прототипови на лесен трактор за рачно орање се појавија на почетокот на 20 век. Еден од првите патенти му бил издаден на швајцарскиот државјанин Конрад фон Мејенбург во 1912 година. Мотокултиваторот претставува земјоделска машина која служи за дополнително разорување на веќе изорена земја. Работните делови на машината се вртат …

Повеќе »

ФОТО: Скопје ќе добие адреналински парк

Адреналински парк, кој ќе се состои од една централна куќа и од 14 до 18 станици по кои ќе се стигнува со одење по јажиња и буриња, е дел од проектот за новиот парк што Општината Карпош ќе го гради покрај Вардар. Изградбата на адреналинскиот парк кој ќе се протега …

Повеќе »

Градинарскиот центар Хорти Експерт МК поради зголемен обем на работа во Скопје има потреба од општи работници

Компанијата Хорти Експерт Урбан Груп е основана во 1992 година од г. Мите Филков под името “Флорамико”, која во тоа време е лидер во работењето со украсни собни растенија и репроматеријали за цвеќарството. Во 2000 година компанијата” Флорамико” се ребрендира и го менува името во Хорти Експерт Урбан Груп. Хорти …

Повеќе »

Туја „Златна топка“

Златната топка, е Туја и претставува вистински декоративен елемент во нашата градина. Расте многу бавно но не и високо. За 10 години може да порасне најмногу до 1 метар. По форма е округла и наликува на топка. Најмногу успева на сончеви локации и влажни почви. Отпорен е на мраз, но …

Повеќе »

Тие се едни од најкористените градинарските алатки: Какви ножици за кроење е потребно да имате?

Сите сопственици на приградски населби, кои штотуку почнуваат да ги средуваат своите дворови, сонуваат за прекрасни грмушки, тревници, овошни дрвја. Но, сето тоа мора да признаеме дека бара и соодветна градинарска опрема. Ножиците за кроење се едни од градинарските алатки кои ќе ви се најдат можеби најмногу. Без оглед на …

Повеќе »