23.05.2022
Почетна / Градина / Хортикултура (страна 31)

Хортикултура

Погледнете како изгледа дворот на пејачката Андријана Јаневска во скопско Бардовци

Пејачката и професорка Андријана Јаневска на своите следбеници на инстаграм им покажа како изгледа нејзиниот дом во скопско Бардовци: Во постој кој таа го објави, Јаневска напиша дека е голем вљубеник во природата, а дека градината која ја има е нејзиниот рај.

Повеќе »

Ново ремек дело на Хорти Експерт МК (Фото)

Хорти Експерт МК денес е водечка компанија во областа на хортикултурно уредување на објекти за живеење, резиденцијални и деловни објекти и јавни парковски површини и производство на декоративен саден материјал, како во Македонија така и во регионот. Изборот на растенија во вашиот двор е од голема важност, а ние препорачуваме …

Повеќе »

Добро негувана жива ограда без напорна работа

Без разлика дали се работи за грмушки или зелените видови растенија, мала или голема жива ограда, GARDENA има различни видови на тримери за жива ограда за речиси сите барања и градини. Тие се комфортни – Алатките на GARDENA за сечење се добро избалансирани и имаат ергономски дизајнирани рачки со кои …

Повеќе »

Избор на балконски растенија

Во градовите балконите и терасите често претставуваат единствено место каде што може да се одгледува цвеќе на отворен простор. Балконите и прозорците со цвеќето претставуваат исклучителен украс и за дворовите и за улиците. Таа мала “градина” може да стане гордост и радост на станарите, а воедно и убава слика за …

Повеќе »

Декоративни грмушки како зелена покривка

Декоративните грмушки, кои може да се употребат за природна зелена покривка врз земјата во градината, вршат повеќекратна функција: декоративна, со своите различни лисни форми и бои преку целата вегетациска сезона и плодовите за време на целата година, како и еколошка, односно заштита на почвата од изразено измивање на падини, подобрување …

Повеќе »

Неповолни временски услови за земјоделците: Каква е временската прогноза за наредните денови?!

Променливото време со повремени врнежи од дожд и пониски дневни температури на воздухот ги одржува земјоделските култури во активна состојба,  со доволно влага во почвата но и со услови за појава на плевели,  болести и штетници заради големата релативна влажност во воздухот. Под влијание на серија влажни бранови во наредните …

Повеќе »

Ножици за високо режење кои нудат најдобри резултати

GARDENA ножиците за високо режење се робусни, долготрајни, но сепак лесни производи кои нудат најдобри резултати во сечењето. Изработени од материјали со врвен квалитет и опремени со најиновативни карактеристики, GARDENA ножиците за високо режење овозможуваат едноставен, но прецизен резултат на сечење. Тие се ергономски создадени за оптимални оперативни перформанси и …

Повеќе »

Пентас (Pentas)

Овие интересни и помалку познати кај нас цвеќиња се донесени од рамнините на Африка и островот Мадагаскар. Во својата татковина Пентасот расте во вид на мала грмушка, но во наши услови е соодветно за одгледување во саксии дома. Ако успеете да го одгледувате добро, ќе имате едно компактно растение со …

Повеќе »

Направи сам: Неверојатни идеи со уредување на дворови со бели камчиња

Белите камчиња најмногу ги красат дворовите. Доклку сакате хортикултурно да го разубавите вашиот двор, не се мислете, туку набавете такви и почнете да ги редете. Подолу имате прилика да видите неколку фотографии, за кој се надеваме дека ќе добиете инспирација. Кај нас по ефтина цена бели камчиња можете да набавите …

Повеќе »