Почетна / Градина / Хортикултура (страна 30)

Хортикултура

Фармер во Италија со трактор го нацрта портретот на Путин

Во градот Кастанаро во провинцијата Верона на северот на Италија, фармерот Дарио Гамбарин со својот трактор и плуг на нива го нацрта портретот на рускиот претседател Владимир Путин. Повод за ова е претстојниот самит на Г-20, соопштува италијанската агенција АНСА, пренесува Руска Реч на македонски. Покрај портретот на рускиот лидер, …

Повеќе »

Тодеја (Todea)

Родот Тодеја е наречен така во чест на ботаничарот Хенрих Јулиус Тоде. Кон него припаѓаат 4 видови, распространети во јужната половина на источната хемисфера. Во повеќето случаи тие не се многу високи. Достигнуваат до 1,5 м како дрвја папрати, со дебелина до 60 cm. Листовите се кожести, двоперести, големи, со …

Повеќе »

Новиот модел на STIHL MS 462: Екстра силна фармерска пила (Видео)

Може да биде лесна, но MS 462 не прави компромиси кога станува збор за перформанси. Таа има робустен и моќен STIHL 2-MIX мотор со 4.4 kW, има многу висок вртежен момент во широка брзина. Таа има исклучително брзо забрзување, од 0 до 100 км / ч за само 0,3 секунди. …

Повеќе »

ФОЈА ја збогати понудата на повеќегодишни декоративни аранжмани

Претходната недела пишувавме за предностите при купување на повеќегодишни декоративни аранжмани. Споменавме дека тие се поотпорни и траат подолго за разлика од цветните сезонски аранжмани со растенија. Освен тоа со нив изборот е неограничен и може да се комбинираат многу подобро. Градинарскиот центар ФОЈА ја збогати понудата на повеќегодишни декоративни …

Повеќе »

Рафлесија – најголемето цвеќе во светот

Ова растение се нарекува Рафлесија „Rafflesia arnoldii“ и може да се најде во дождливите шуми на Суматра, остров во Индонезија и делови на Филипините. Растението нема листови и нема дршка. Има само еден цвет кој е најголем во светот и достигнува должина до 1 метар во дијаметар. Целосно израснатиот цвет …

Повеќе »

Најстарото Бонсаи дрво се наоѓа во Македонија

Бонсаито (мало засадено дрво во сад) потекнува уште од времето на египетската култура, а некои „се враќаат“ и до 4.000 години п.н.е. истражувајќи го неговото потекло. Фараонот Рамзес Трети на стотина храма им подарил градини со маслинки и палми, кои биле засадени во саксии, а имале главно медицински, лековити цели. …

Повеќе »

ФОЈА со одлична понуда на повеќегодишни декоративни аранжмани

Има повеже предности при купување на повеќегодишни декоративни аранжмани. Тие се поотпорни и траат подолго за разлика од цветните сезонски аранжмани со растенија. Освен тоа со нив изборот е неограничен и може да се комбинираат многу подобро. Повеќето сукуленти цветаат еднаш годишно, па замислете ги ефектите кога ќе приметите нов …

Повеќе »

Новиот модел на Stihl FS 131 е многу силна и моќна 1,4kW моторна коса

Остриот тример Stiml FS 131 е за приближно триесет и три проценти помоќен од Stihl FS 111 R и RX тример, неговиот моќен моторски копнеж низ тежок терен без запирање. Рачката овозможува маневрирање околу препреките за уредување на пејзажот и зголемена удобност на корисникот се обезбедува преку неговиот систем против …

Повеќе »