18.01.2022
Почетна / Градина / Хортикултура (страна 20)

Хортикултура

Кактус Ешеверија – Како успешно да го одгледате вашиот чувар на куќата?!

Ешевериите се едни од најчесто одгледуваните сукуленти, но малкумина го знаат нивното вистинско име. Повеќето љубители ги нарекуваат погрешно со името кактуси, а малкумина ги познаваат како пустински рози или дебелата Мара. Растението е од сем. Дебелецови. Неговата татковина е Мексико. Постојат многу цветови со форма на звоно, од 1 …

Повеќе »

Терасата пред пролет – Практични совети и примери на декорација

Пролетта доаѓа полека, а тоа значи само за љубителите на цвеќе и временски услови само една работа: Совршено време да се започне со средување на терасите! Иако пролетта сè уште не е пристигната, убавото време деновиве ни кажува дека наскоро ни пристигнува. За да го дочекате и да го испиете …

Повеќе »

Најголемото дрво во светот: Старо 2200 години, а високо 83 метри

Дрвото „The General Sherman“ се наоѓа во Националниот парк Секвоја. Како дрво старо 2200 години, тоа е најстарото нешто кое живее на нашата планета. Ова е најголемото дрво на светот, а воедно и најголемото живо битие на светот. Зафатнината на трупот му изнесува 1487 м³. Дрвото е именувано во чест …

Повеќе »