09.08.2022
Почетна / Градина / Вести (страна 57)

Вести

ФАО го одбележа Светскиот ден на храната

Секоја година Организацијата за храна и земјоделство на Обединетите Нации  (ФАО), го одбележува Светскиот ден на храната на 16 октомври со цел да го одбележи основањето на Организацијата во 1945 година. Годинава се одбележуваат 75 години од нејзиното постоење, во еден исклучителен момент кога земјите ширум светот се справуваат со …

Повеќе »

Министерот Хоџа на „Фестивалот на грозјето“: Посакувам уште многу вакви успешни манифестации, се надевам следната година ќе се видиме повторно во нормални услови, со надмината пандемија и без маски

Денеска во село Бојане, Општина Сарај, министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Арјанит Хоџа, учествуваше на манифестацијата „Фестивал на грозјето“. Mинистерот Хоџа ги поздрави присутните, кои и покрај дождливото време дојдоа да го одбележат овој ден, кој е од особено значење за Општина Сарај. Грозјето е една од нашите земјоделски …

Повеќе »

Дополнителни субвенции од 2 денари за произведено и предадено грозје за сортите Смедеревка, Вранец, Бургундец Црн, Станушина, Кратошија, Жилавка и Кадарка

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Арјанит Хоџа одржа повеќе конструктивни состаноци со лозарите по што Владата на Република Северна Македонија донесе сет мерки со кои ќе се поддржи овој многу значаен сектор, лозарството. Една од мерките е дополнителната мерка од 2 денари по килограм. Оваа мерка е од Програмата …

Повеќе »

Совети за одржливо домаќинство: Како правилно да селектирате и рециклирате отпад?

Создавањето на одржливо домаќинство може да одземе многу време, но резултира во огромни придобивки не само на заедницата која живее во него, туку и за целата животна средина. Рециклирањето е само првиот чекор во овој процес, а во продолжение ќе дознаете како и од каде да започнете. Најпрво, важно е …

Повеќе »

Видеото што го потресе светот: Орангутан се обидува да спречи машини да го уништат неговиот дом

Видеото, кое се појави на социјалните медиуми, прикажува орангутан кој се обидува спречи багер што го уништува неговото живеалиште. Додека работниците кинат дрвја во областа Кепатанг, западно Борнео, орангутан се обидува да ја запре машината. Видеотото е снимено од Меѓународната организација за спасување животни (ИАР) и е направено во 2013 …

Повеќе »

Координацијата останува клучна за подготвеноста за Африканската свинска чума на Балканот

И покрај ограничувањата во патувањето и средбите лице в лице заради глобалната пандемија КОВИД-19, ФАО продолжува да ги здружува партнерите преку Интернет, за да разговараат за Африканската свинска чума – смртоноснo, вирусно, прекугранично заболување кај домашните и дивите свињи, против кое нема вакцина. Фокусот на состанокот ќе биде дивата свиња, …

Повеќе »

Балкон, скара, заедничка градина: кои се правилата во Германија?

Балконот и терасата, заедничката градина и скарата – за да не бидат изговор за соседски битки, законодавецот и судовите во Германија имаат утврдено јасни правила. Еве неколку од нив, според публикацијата објавена во „Газета на Тесант“. Многу Германци го поминуваат своето време надвор. Сепак, за што треба да се води …

Повеќе »

Сезоната за правење скара во дворот сеуште трае: Каде да нарачате вистинска скара со која ќе го добиете најдобриот вкус на печено месо

Скара е начин на подготвување храна од животинско или растително потекло со печење на топла површина или мрежа. Истиот збор се користи за означување на вака подготвена храна. Апаратите за скара се од различни видови, но најпопуларен е оној во кој термичката обработка на производите се врши со загревање со …

Повеќе »