06.07.2022
Почетна / Градина / Вести (страна 80)

Вести

Д-р Бибан: Не, храната не е лек за секого

„Не е точно тврдењето на некои нутриционисти кои велат дека храната може да го излекува секого. Точен е фактот дека храната води до излекување и обнова на здравјето, но само на оној кој вистински и целосно ќе ја прифати правилната исхрана како начин на лекување. За жал, засега тоа се …

Повеќе »

Димковски на одбележување на Светскиот ден на храната, со концептот за училишни градини до едукација на младите за вредноста на производството на храна

Денеска, министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Трајан Димковски, заедно со постојаниот координатор на Обединетите нации во Република Северна Македонија, Росана Дуџак и со градоначалникот на општина Гази Баба, Борис Георгиевски, присуствуваше на одбележување на Светскиот ден на храната во , ООУ “Крсте Мисирков” во Гази Баба. Оваа година, Светскиот …

Повеќе »

Какво време не очекува наредните денови

Под влијание на СИЛЕН и СТАБИЛЕН АНТИЦИКЛОН во Македонија како денес, така и во следните неколку дена ја очекуваат стабилни и сончеви денови. Каде што особено дневните температури преку ден ќе бидат надпросечни како за овој период од годината. А времето ќе биде сончево, стабилно и топло време со мала …

Повеќе »

Во Шпанија нема африканска свинска чума, шпанското свинско месо е безбедно

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Трајан Димковски, денеска имаше работен состанок со амбасадорот на Шпанија во Република Северна Македонија, Емилијо Лорензо Сера. На состанокот, амбасадорот Лорензо Сера, даде цврсти гаранции дека врз основа на анализите од шпанските надлежни институции, не е утврдено присуство на вирусот африканска свинска чума во …

Повеќе »

Орел растргнат и врзан за двете крила ја покажа нечовечноста на ловџии во Македонија

Денес на социјалните мрежи се појавија шокантни фотографии од орел растргнат и врзан за двете крила. Ова е доказ за нечовечност од страна на неколку ловџии во близина на селото Лутинци во Македонија.  Од здруженијата за заштита на животните прашуваат до кога ќе следи овој пример за нехуманост?!  

Повеќе »

Какво време не очекува овој викенд?!

Под влијание на стабилна и сува воздушна маса, во следните неколку дена подрачјето на Македонија ја очекуваат натпросечно високи температури како за овој период од годината. А тоа се должи благодарение на приливот на топол воздух од југ, што ќе овозможи пораст на особено на дневните температури. А тие би …

Повеќе »

Од денес промена со времето: Еве што не очекува

Ќе се обидеме да бидеме што пократки но доволно јасни, кога станува збор за синоптичката состојба за наредниот период. Па така почнувајќи од денес (среда) над нашето подневје постепено ќе започне да расте гребенот на антициклон што воедно ќе биде и најава за тоа дека во наредниот период временската состојба …

Повеќе »

Дарлингтонија

Дарлингтонијата е растение, повеќе познато како Кобра Лили. Тоа е единствен вид од родот Дарлингтонија и е од семеството Sarraceniaceae. Растението било откриено во 1841г. на планината Шаста, која се наоѓа во северна Калифорнија, државата Орегон. Во 1853г. растението било опишано од Џон Торе, кој го крстил Дарлингтонија по името …

Повеќе »

Протест на холандските земјоделци поради загадувањето на азотот во земјата

Илјадници земјоделци формираат голем протест во Холандија во знак на протест, јавува Би-Би-Си. Првично, 10.000 земјоделци планираа да излезат со своите трактори и да ги возат полека по главните автопати кон Хаг, за да се вклучат кон протестите. Всушност, според полицијата на БиБиСи, во протестот учествувале над 2.200 земјоделци, пренесува …

Повеќе »

АХВ ја прекинува вакцинацијата на свињите против болеста класична свинска чума

Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ), од денес ја прекинува вакцинацијата на свињите против болеста класична свинска чума, како дел од сетот превентивни активности, кои ги презеде во изминативе две години, со цел создавање услови за добивање на дозвола за извоз на домашно свежо свинско месо на европскиот и светскиот …

Повеќе »