02.12.2022
Почетна / Градина / Вести (страна 60)

Вести

Тој се нарекува камен на љубовта a штити од …

Правилно избраните благородни каменчиња можат да ти донесат среќа и да те заштитат од негативни влијанија. Верувањето во дејството на скапоцените и полускапоцените каменчиња и благородните метали врз судбината на човекот е многу старо. Авентуринот е кварцит од бела, розова, портокалова, цреша, окер, сина или зелена боја. Помага во опуштањето …

Повеќе »

Какво време не очекува во текот на оваа недела

После неколку дневните серии на нестабилности, од денешниот ден (понеделник) над подрачјето на Македонија ќе започне дејството на антициклон со поле на висок воздушен притисок. А тоа подразбира дека ќе имаме стабилизација на временската состојба во Македонија. Денес (понеделник) во добар дел од Македонија ќе преовладува сончево и стабилно време …

Повеќе »

АХВ: Сет мерки за консумирање на безбедна храна и за заштита на животните и домашните миленици од високите температури

Најавата на метеоролозите за зголемување на температурите го подигна алармот за заштита на луѓето од можно труење со храна. Високите температури претставуваат голем стрес за животните поради кои тие може да јадат помалку, имаат зголемена потреба за вода, а можно е и намалување на производството на млеко и слаб прираст. …

Повеќе »

Во Сибир процвета дрвото БОРА: Убавината што ја гледаме само еднаш во 100 години! (Фото)

Природниот феномен се случил во Јакутија, Сибир. Медиумите посветени на градинарството известуваат дека дрвото Бора процветало, и нема ништо чудно што овие светло-црвени цветови ја гледаат светлината само еднаш во сто години. Погледнете како изгледа убавината на оваа природна реткост.

Повеќе »

Нарачајте скари за двор – Одлична можност за набавка за патентиран македонски производ !

Поставувањето на скара во дворот освен тоа што дава можност за подготвување на вкусни специјалитети во дворот и поминување на незаборавни мигови со најблиските, допринесува и во збогатување на амбиентот на дворот. Марјан кој е сопственик на Facebook страната „Скари за во Двор“ е лице кое произведува навистина креативни скари, …

Повеќе »

Каменот што ги исполнува желбите – Малахит

Малахитот е минерал чија боја доаѓа од бакарот во неговиот состав. Постојат различни бои, но сите тие се претвораат во зелено. Најпопуларниот и денешниот малахит има длабока зелена боја. Формулата е CuCO3.Cu (OH) 2. Името Малахит произлегува од грчкиот збор “малакос”, што значи мека трева. Површината на каменот е многу …

Повеќе »

Србин снимил бизарна сцена од својот комбајн: Во своето поле открил 20 голи мажи и невеста на нива

Видео од бизарна средба доживеано од маж од Војводина на неговото поле започна да се шири на социјалните мрежи. Имено, додека возел комбајн, забележал дваесетина целосно разголени млади мажи и една девојка во венчаница. „Што е, белграѓани, дојдовте тука да снимате, ајде да одиме“, се слуша авторот на снимката како …

Повеќе »

Предупредување: Еве какво време не очекува

Од сега па во следните 24 часа, поради судир на ПОСТУДЕН БРАН од север и ПОТОПЛАТА од југ, над нашето подрачје ќе доведе до БУРНА и локално ПОИНТЕНЗИВНА АТМОСФЕРСКА ДЕСТАБИЛИЗАЦИЈА на атмосферата. Кога до крајот на денот и вечерните часови поголем дел од територијата на Македонија ќе биде зафатена од …

Повеќе »

Кумановец си ја шета свињата низ улиците и булеварите на градот (ФОТО+ВИДЕО)

Кумановец редовно изминатите недели си ја шета својата свиња по улиците во населбата „Гоце Делчев“, а вчера реши да ја прошета и по еден од булеварите, пренесува Кумановски муабети. Освен што можеби некому ова ќе му изгледа смешно затоа што се случува во една урбана средина, од друга страна е …

Повеќе »

„Баер“ ќе плати повеќе од 10 милијарди долари како компензација за производот што предизвикува Рак

Хемискиот гигант „Баер“ ќе плати 10,9 милијарди долари за да ги смири обвинувањата дека „кружењето“ на хербицидот е канцерогено. Поднесени се околу 125.000 судски спорови над оваа подготовка базирана на глифосат, која, наводно, има канцерогени ефекти. Правната фирма „Ваиз и Луксенберг“ изјави дека достигнала спогодба во име на 100.000 луѓе. …

Повеќе »