06.07.2022
Почетна / Градина / Вести (страна 70)

Вести

По Брегзит: Велика Британија ќе плаќа на земјоделците за здрави почви

Владата на Велика Британија го врати прашањето за заштита на почвата, што претставува голем проблем во законот за земјоделство, пишува BBC News.. Според него, властите ветуваат дека ќе ги наградат британските земјоделци кои ја штитат почвата. Министерството за земјоделство признава дека земјоделците имаат потреба од повеќе стимулации за фаворизирање на …

Повеќе »

Зимата сеуште трае: Еве каква промена на времето не очекува од утре

Како што и самите гледате се наоѓаме под влијание на многу топла воздушна маса од југ, што придонесува да имаме надпросечно високи температури како за овој дел од годината. А ваквата временска состојба ќе не послужи и во текот на утрешниот ден како и во првата половина од денот вторник, …

Повеќе »

Димковски: Интензивно работиме на исполнување на европските стандарди за уредување на земјоделските пазари

Уредувањето на земјоделските пазари е основа за зголемување на пазарните можности, економскиот развој, како и севкупната продуктивност во земјоделскиот сектор, посочи министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Трајан Димковски, на денешната работна сесија на работната група за Земјоделство и рурален развој, организиранa од страна на Националната конвенција за Европска унија …

Повеќе »

Од сеидба до расадување

Расадот за раноградинарски култури може да се одгледува во сите облици на заштитен простор. Во објекти каде што се врши затоплување на воздухот и почвата (супстратот) се постигнуваат најдобри резултати, односно се добива расад со одличен квалитет. Последниве години производството на густ расад во топли леи е значително намалено и …

Повеќе »

Какво време не очекува следните неколку денови

Над нашето подневје владее добар и широко распространет антициклон со високо поле на висок воздушен притисок, и токму поради сето ова имаме стабилни и суви временски прилики во Македонија. Синоптичката состојба во деновите потоа ќе биде колку толку променета, а сето тоа би се должело благодарение на самиот продор од …

Повеќе »

Слонови избегаа од циркус во Русија за да си поиграат на снегот (ФОТО / ВИДЕО)

Жителите на рускиот град Екатеринбург беа сведоци на невообичаена глетка откако двајца слонови избегаа од еден циркус што гостуваа за да си играат во снегот, пишува британскиот весник „The Independent“. Слоновите, 45-годишната Карла и 50-годишната Рони, се дел од италијанскиот циркус што поминува низ градот на патот кон Санкт Петербург. …

Повеќе »

МЗШВ: Целокупното договорено количество на тутун од реколтата 2019 ќе биде откупенo

Денеска министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, заедно со директорот на Државниот инспекторат за земјоделство, Зоран Шапуриќ, одржаа работен состанок со претставници од Стопанската комора на Македонија, откупните претпријатија на тутун и Сојузот на здруженија на тутунари. На состанокот се разгледаа информациите за моменталната состојба со откупот на тутун од …

Повеќе »

Димковски и Бабовски во Новаци: Создаваме еднакви услови за развој на сите региони на државата со посебен акцент на руралните подрачја

Министерот за земјоделство, шумaрство и водостопанство, Трајан Димковски, заедно со директорот на Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој, Николче Бабовски и градоначалникот на општина  Новаци, Љубе Кузмановски, денеска ги посетија локациите кадешто се оваа општина ги реализира  капиталните инвестиции преку мерките од Програмата за рурален развој. Министерот …

Повеќе »

Еве како младите земјоделци во Србија можат да го подобрат своето производство!

Во Србија, сè повеќе млади луѓе одлучуваат да го посветат животот и работата на руралното земјоделство. Но, за да бидат успешни, понекогаш им треба соодветна помош од своите пријатели, врсници, соседи, затоа сите се собраа и го основаа Здружението на млади земјоделци на Србија. „Целта на ова здружение е да …

Повеќе »

Гардена совети: Зимски посетители во вашата градина

Кога деновите стануваат пократки и зимата завладее, сите очекуваат убава пријатна куќа. Но, што прават нашите мали пријатели – животните откако веќе не можат да најдат засолниште во дрвјата и во густата грмушка во нашата градина? Многу од нив хибернираат во овој период од годината, но други сепак треба да …

Повеќе »