16.05.2022
Почетна / Градина / Животни (страна 21)

Животни

Зоолошката градина во Сан Диего со необичен потег, влезе во историјата на медицината (ВИДЕО)

Девет мајмуни во зоолошката градина во Сан Диего, четири орангутани и пет бонобо, биле вакцинирани против ковид-19, со што влегле во историјата на медицината. Едно од животните кои ја примиле вакцината е 28-годишна жена орангутан Карен. Во 1994 година, таа беше првиот човек-мајмун кој беше подложен на операција на отворено …

Повеќе »

Што гледате на браната? Нема да им верувате на очите во тоа што ќе го видите!

Ова неверојатнo стадо на диви алпски кози живеат во близина на браната во Националниот парк Гран Парадисо (Gran Paradiso) во Северна Италија, пишува HighViewArt.com. Неодамна локалните жители биле воодушевени кога ги гледале како, без никаков проблем козите се искачувале по вертикалните ѕидови на браната. Излегува дека тие таму се на …

Повеќе »

Мечките се будат рано од зимскиот сон: „Не е добро ниту за нив, ниту за луѓето“

Во февруари и почетокот на март, забележани се голем број мечки во Русија, Финска и САД, кои, поради невообичаено благата зима, се разбудија рано од зимскиот сон. Зошто мечките се будат рано од зимскиот сон? Обично се во хибернација во овој период од годината – состојба како длабок сон, што …

Повеќе »

Пријателство помеѓу поштар и лебед кое трае скоро 40 години

Реџеп Мирзан го нашол Гарип, женски лебед пред 37 години во западната турска провинција Одрин. Мирзан и група пријатели оделе по краток пат до автомобилот кога во празно поле забележале лебед со скршено крило. Мирзан веднаш го земал животното за да го заштити и го чувал во автомобилот тоа попладне …

Повеќе »

Германските свињарски фарми стануваат сè помалку

Податоците од Федералниот завод за статистика на Германија (Дестатис) укажуваат дека на 3 ноември 2019 година, свињите во земјата изнесувале 25,9 милиони, што рефлектира намалување на 2% или 519.200 свињи во однос на истиот период претходната година, пренесува MeatInfo. Свињите за гоење учествуваат со 44,9% од вкупното население на добиток …

Повеќе »

Тажна видео приказна: Бебето кенгур се обидува да ја оживее својата мајка!

Не знаеме дали оваа фотографија е направена за време на пожарите во Австралија, но дека е од Австралија, како природно живеалиште на кенгурот, можеме да го претпоставиме тоа. Во секој случај, се што е прикажано на оваа слика, ги крши срцата на сите што ја гледаат. На сликата е прикажан …

Повеќе »

Целосно е уништена кафез-замката поставена во Програмата за зачувување на балканскиот рис

Целосно е уништена кафез-замка во месноста Суви Дол, кичевско. Оваа замка беше поставена во Програмата за зачувување на балканскиот рис. Замката е целосно уништена од страна на несовесни граѓани и не е во можност повторно да се употреби за следна мониторинг сесија. Досега не сме имале вакво искуство и апелираме …

Повеќе »