06.07.2022
Почетна / Градина / Вести / Овенот што чини половина милион долари

Овенот што чини половина милион долари

Овенот со име Двоен дијамант се продаде за скоро половина милион долари.

Рекордната цена ја платија тројца одгледувачи на аукција за добиток што се одржа во близина на Глазгов, Шкотска.

Шестмесечното животно е купено за 367.500 фунти или околу 492.000 американски долари.

Расата тексел потекнува од остров покрај брегот на Холандија, според „Гардијан“. Овците од овој вид се скапи и често се продаваат за пет цифри.

Наддавањето започнува од околу 14.000 УСД и брзо скокнува до крајната цена.

Текселите се познати по мускулестото тело и посно месо, пренесува Инсајдер.

„Знаевме дека ќе биде навистина посебен. Тој беше само исклучително животно со најдобра генетика. Имаше околу седум или осум луѓе кои навистина го сакаа тоа, а тоа доведе до висока цена “, рече Џеф Ајкен, еден од тројцата одгледувачи кои го купија овенот.

Тој управува со фарма во Ланкашир и ќе ја дели сопственоста на Дабл Дијамант со другите двајца одгледувачи на овци со кои соработуваше за продажбата. Тие поседуваат фарми во Ајршир и Нортамберленд.

Овенот се очекува да се користи за размножување.

Двоен дијамант го сруши рекордот за највисока цена платена за овца што претходно ја држеше друго животно продадено за 231 000 фунти или околу 308 000 американски долари во 2009 година.   View this post on Instagram  

🌟LOT 434 🌟 Cowal Volkswagen in Lamb to 12k Teiglum Charmer #texel #texelsheep

A post shared by Cowal Texels (@cowal_texels) on Nov 30, 2019 at 10:07am PST

Види

Тасмански ѓавол – животното кое јаде се што мрда

Тасманскиoт ѓавол јаде се што мрда. Името го здобил по ѓаволската сила и дрскост да …