Почетна / Градина / Животни (страна 22)

Животни

Се појави агресивниот азиски смртоносен стршен

За првпат во САД се појавија смртоносни стршени од Азија, кои се долги повеќе од пет сантиметри, предупредуваат американски научници. Во Јапонија секоја година од убод на стршени-убијци страдаат 50 луѓе. Овие стршени имаат „очи како Спајдермен, портокалови и црни линии кои минуваат низ телото како кај тигар, и широка …

Повеќе »

Се роди првото клонирано теле во Русија

Научниците од Федералниот центар за наука на животни и Московскиот државен универзитет го добија првото клонирано теле (женско) во Русија. Голем број примероци овци, кози, глувци, свињи, крави, мачки и др се создадени ширум светот. Значи, руското клонирано теле е само првиот чекор во револуцијата во добитокот. Станува збор за …

Повеќе »

МЗШВ донесе забрана за вршење на рекреативен риболов заради непречен природен мрест на рибите

Министеротерството за земјоделство, шумарство и водостопанство согласно Законот за рибарство и аквакултура во изминатиот период донесе повеќе решенија за забрана за риболов во риболовните води во Република Северна Македонија. Забраната за вршење риболов во риболовните подрачја, риболовните зони, риболовните ревири и рекреативните зони за различните видови риби се носи заради …

Повеќе »

Фотограф се нашол лице в лице со магичен бел ирвас, а сликите ќе ве воодушеват

Минатиот декември фотографот Мадс Нордсвен кој живее во Осло пронајде ретко животно додека шетал со пријателите на северниот норвешки остров Сењ. Тој одел по планините, обидувајќи се да пронајде убави пејзажи за да направи фотографии, и забележал прекрасен, снежно-бел, но и многу редок ирвас.  Фотографот вели дека ирвасот во тој …

Повеќе »

Во САД се роди јаре со две глави кое се храни одделно (Видео)

 Во една фарма во Висконсин, се роди јаре со две глави и се храни одделно, пренесува „Дејли стар“. Стопанката на животното Витберг беше запрепастена кога открила дека јарето има четири очи и две усти. Мајката го родила доста тешко. „Забележав дека бремената коза претрпе голема болка при породувањето на второто …

Повеќе »

Еве кога од утре ќе можете да го прошетате вашето куче надвор

Сопствениците на кучиња ќе можат да ги изнесуваат своите животни надвор во одредени термини во денот за време на забраната и посебниот режим на движење што ќе се применува од утре. Според одлуката на Владата своите миленичиња од понеделник до петок сопствениците ќе може да ги изнесуваат од домовите 30 …

Повеќе »

Убави вести ни доаѓаат од Националниот парк „Шара“: Балканскиот рис присутен на Шар Планина

Убави вести ни доаѓаат од Националниот парк „Шари“ од Косово (Parku Nacional Sharri ), информираат од Facebook групата Пријателите на Шара. Минатиот месец близу врвот Ошљак (@MajaeOshlakut) е сликан балкански рис. Оваа слика ја сподели друштвото Греикоци од Призрен (Shoqata Greikoci) а веста до Пријателите на Шара стигна преку организацијата ERA …

Повеќе »

Дали говедата веќе ги превземаа грчките плажи на Халкидики?

Интересна фотографија со говеда кружи низ социјалните мрежи за кој се вели дека е фотографирана на плажа на грчкиот полустров Халкидики. И покрај тоа што сезоната во Грција сеште не е почната, поради состојбата со вирусот и вонредната ситуација кај нашиот јужен сосед, може и да претпоставиме дека ова ќе …

Повеќе »