Почетна / Uncategorized (страна 4)

Uncategorized

Краба со нож се обиде да убие готвач (Видео)

Морска краба беше снимена во дуел со нож, во кој се стреми да го убие готвачот, пишува “Дејли мејл”. Иако е исчистена во мијалникот, крабата не се предала и ножот го земала против готвачот. Таа дури го префрла од десната на левата страна. На крајот, сепак, крабата се откажува од …

Повеќе »

Започна имплементацијата на проектот „Поддршка за развој на земјоделски задруги во Македонија“

Од вчера започна имплементацијата на проектот „Поддршка за развој на земјоделски задруги во Македонија“.Проектот е финансиран од Инструментот за претпристапната помош -ИПА на Европската унија.  Проектот финансиран од Националната програма ИПА за 2015 година се спроведува во Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство на Република Македонија,  а партнери кои го …

Повеќе »

Најнова временска прогноза: Еве што не очекува претстојната вечер

Циклонот ДИМИТАР и понатаму ќе условува врнежи, но со тоа што во текот на претстојната вечер и ноќ ќе се прошират речиси насекаде и ќе се интензивираат во нивниот интензитет, пишува Meteomax.mk. Во северната половина врнежите ќе бидат претежно од снег или од дожд и снег (повремено) а не се …

Повеќе »

Наутро јадам по еден лист чувар куќа – Еве што ми се случи после неколку денa

Чувар на куќа е билка која е најлесна за одржување и за која не треба многу да се грижиме, а таа ни дава многу благодети. Се работи за извонреден универзален лек кој може да се употреби кај различни здравствени проблеми и потешкотии. Sempervivum tectorum е лековито растение кое кај нас …

Повеќе »

Вонредна временска прогноза: Еве што ни носи циклонот Димитар денес

Од среда па се до сабота територијата на нашата држава ќе биде под влијание на зимскиот циклон ДИМИТАР кој ќе условува врнежливо време а поради спуштање на многу постуден воздух од Арктикот температурите на воздухот уште од оваа ноќ ќе опаднат дури за околу 10-тина степени локално и за повеќе, …

Повеќе »

Вонредна временска прогноза: Циклонот Димитар ќе уништи се што е расцветано!

Почитувани граѓани како што и претходно најавивме во текот на следните неколку денови почнувајќи секако од денес (среда) па се до сабота територијата на нашата држава ќе биде под влијание на зимскиот циклон ДИМИТАР кој ќе условува врнежливо време а поради спуштање на многу постуден воздух од Арктикот температурите на …

Повеќе »

Од денес посадете растение: Зеленилото влијае врз подбрувањето на здравата животна средина

21ви Март е денот на пролетта и претставува идеална можност за одбележување на денот. Затоа од денес посадете растение. Голем, разновиден асортиман има во градинарскиот центар Фоја, по одлични цени. Дочекајте го денот на пролетта како што доликува. Зеленилото влијае врз подбрувањето на здравата животна средина. На места загадувањето е …

Повеќе »

Утре жолта фаза: Циклонот Димитар доаѓа кон Македонија. Еве што ќе донесе

Од утре циклонот Димитар доаѓа кон Македонија, најавува специјализираниот портал за временска прогноза МетеоМакс. Според информациите од таму, овој циклон уште од утре ќе донесе интензивни врнежи на пониските места и снег на планините. Метео порталот најавува дека од среда кон четврток ќе има и спуштање на снежната граница која, …

Повеќе »