Почетна / Uncategorized (страна 3)

Uncategorized

Неверојатно: Билка им ги голта куќите- жителите бараат помош (Видео)

Лијана Глори, жителка на селото Лесби во австралиската држава Викторија, стравува дека веќе ја изгубила битката против тревата која буквално ѝ ја голта куќата. Станува збор за егзотичната билка наречена “Хилманова паника”, која полека но сигурно го презема ова мало место. Тревата до таа мерка го обиколила домаќинството, што Глорија …

Повеќе »

МЗШВ: Континуирано се следи откупот на зелката и партнерскиот однос на земјоделците и откупувачите

Континуирано следење на состојбата со откупот и цените на пролетната зелка, како и на цените на овој производ на странските пазари, создавање на цврсто договорно производство – ова беа дел од заклучоците на денешниот состанок во Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство со производителите на зелка. На состанокот присуствуваа дел …

Повеќе »

Растенијата кои помагаат при егзема

Егзема е хронична болест која се изразува во форма на корички на кожата, формирани откако имало период со рани и иритирани делови. Може да препознаете егзема и при појава на меури, црвенило, чешање и суви дамки на кожата. Таа влијае на луѓето од сите возрасти. За жал оваа состојба многу …

Повеќе »

Хорти Експерт ја отворија пролетната распродажба – декоративни садници по промотивни цени

Oфицијално пролетта може да почне. Подолгите денови се на пат, време на преродба на природата и нови почетоци. Пролетта е убава, а ни ја навестуваат повеќе растенија во нашата градина. Тоа значи и дека е време да се посветиме како на берењето украсни растенија така и на садењето. На овој …

Повеќе »

Што изјавија од Министерството за земјоделство во врска временските услови и влијанието врз земјоделските култури

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство континуирано ја следи состојбата со врнежите од снег и ниските температури, како и нивното влијание врз земјоделските култури.Паралелно во соработка со Управата за хидрометеоролошки работи, се следи  и метереолошката прогноза, со цел  навремено да се информираат земјоделците  и да се подготват за преземање на …

Повеќе »

Снегот не откажува: Еве какво време не очекува денес

Во овој момент од југозапад кон нашата држава доаѓаат нови врнежи и истите се во склоп со циклонот ДИМИТАР. Најпрво овие врнежи ќе ги зафатат западните и југозападните предели каде веќе и ги има истите додека во текот на денов истите ќе се шират и во останатите предели од државава. …

Повеќе »