Почетна / Uncategorized

Uncategorized

Лековитоста на дајконот – јапонската трупка!

Дајкон (Јапонска трупка – Raphanus sativus L) е коренест зеленчук за кого се вели дека потекнува од Медитеранот, а е донесен во Кина за одгледување околу 500 п.н.е. Зборот Daikon всушност доаѓа од двата јапонски зборови: dai (што значи голем) и kon (што значи корен), што во буквален превод значи …

Повеќе »

Кој е најубавиот и најснабдениот расадник за хортикултура во нашата држава?

Пролетта е идеален период за хортикултурно уредување на дворовите. Главната задача на расадникот за украсни дрвја и грмушки е производство на здрави и витални садници, со правилно оформена крошна, стебло и корен за потребите на пејзажната архитектура и хортикултура. Нашата екипа редовно ги посетува расадниците ширум нашата држава и во …

Повеќе »

Колку тигри можете да видите во оваа слика?

Нова игра во моментов го заинтригира Твитер – и тоа е онаа што ќе го привлече вашето внимание исто така. Во средата, корисник на Твитер сподели слика со тигри и ги замоли неговите следбеници да го избројат бројот на големи мачки во неа. “Колку тигри гледате на оваа слика?” напиша …

Повеќе »

МЗШВ: Известување за правила за движење за сите земјоделци кои не се евидентирани во Единствениот регистар на земјоделски стопанства (ЕРЗС)

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство ги известува сите земјоделци кои не се евидентирани во Единствениот регистар на земјоделски стопанства (ЕРЗС), а кои имаат потреба за извршување на земјоделски активности во деновите од викендот (11-12.04.2020 година), телефонски да ги известат Општинските кризни штабови во местото на живеење каде ќе ја …

Повеќе »

ППГЦУД: Целата состојба оневозможува продажба на сезонско цвеќе во саксии/ режано цвеќе

„Ние претставниците/членовите на Постојана потсекторска група за цвеке и украсни дрва (ППГЦУД), попрецизно производителите на сезонско и режано цвеќе ве известуваме и воедно алармираме за негативните импликации што новoнастанатата ситуација со Корона вирусот КОВИД 19 ја има врз овој сектор од стопанството односно во овој дел од земјоделието. Во моментов, …

Повеќе »

Замија (Zamia)

Замијата (Zamia) е едно од најретките растенија на Земјата. Во природни услови може да се сретне во некои области во Мексико и јужниот дел на Флорида. Потекнува од семејството „Cycadaceae“. Овој род вклучува околу дваесетина голосемени растенија, кои се ретки, а воедно се и едни од постарите видови кои датираат …

Повеќе »

Кулата што го усисува смогот од воздухот – после Холандија и Кина пристигнува и во Полска

Холандската компанија Studio Roosegaarde, предводена од нејзиниот основач Даан Рузгард, започна серија урбани иновации кои комбинираат уметност и модерна технологија за создавање урбана и чиста животна средина. Меѓу иновациите e и „кулата за смог“, првата правосмукалка за смог што наскоро го најде своето место во Полска. По првичната инсталација во …

Повеќе »

Внимателно со овошниот сок ! Еве што може да предизвика

Сокот од грејпфрут, портокал или јаболко може да ја намали апсорпцијата на некои лекови, и влијае на нивниот ефект, предупредуваат канадските истражувачи. Меѓу лековите се оние кои се користат во срцевата слабост (бета-блокатори), трансплантација на органи (циклоспорин), инфекции (кинолони) и многу повеќе. Дејвид Бејли, професор по клиничка фармакологија на Универзитетот …

Повеќе »

Само по една чаша наутро: Ефикасен чај кој им помага на пушачите

Уште од минатото, оревот се смета за идеална храна за мозокот. Оревите се богат извор на омега-3 масни киселини, кои се одговорни за правилно функционирање на мозочните клетки и невротрансмитерите одговорни за промена на расположението, поради што тие се корисни при лекувањето на депресијата. Но оревот се смета дека помага …

Повеќе »