02.10.2022

Помело (Citrus maxima) – Гигантско цитронско овошје

Помело е вид на агрум (цитронско овошје), кое потекнува од јужна и југоисточна азија. Претставува најголемото цитронско овошје, кое зафаќа дијаметар од 15 – 25 cm и маса од 1 до 2 Kg. Тој еден од родителите на цитронот кој претставува хибрид од помело и портокал. Има благ вкус на …

Повеќе »

Домашно ѓубриво за орхидеи – за 14 дена почнуваат да цветаат

Сигурно секој сопственик на убави орхидеи мора да се соочи со следнава ситуација кога омиленото растение упорно одбива да цвета, а има многу светли зелени листови и расте добро. Во овој случај треба да му помогнете на вашиот домашен миленик и да го стимулирате неговиот цвет. Еден од начините да …

Повеќе »

Сопругот засадил цело поле со цвеќиња, за неговата слепа жена да може да ги мириса

Кога неговата сопруга го изгубила видот, еден фармер посадил илјадници мирисни цвеќиња околу нивниот дом, за да се вратат заедно од тагата. View this post on Instagram Loving Husband Spends 2 Years Planting Thousands Of Flowers 🌸 For His Blind Wife To Smell. #AllYouNeedIsLove #芝桜 #shibasakura #MiAmor #Repost #BoredPanda http://www.boredpanda.com/husband-plants-flowers-blind-wife-kuroki-japan/ …

Повеќе »

(Видео) Мечката се приближи до автомобилот, а потоа … Луѓето се прашуваат како e можно ова да се случи!

Човекот кој паркираше на патот покрај шумата, сигурно не можеше да замисли дека неговиот автомобил ќе го посети, ни помалку ни повеќе, од мечка! Како што може да се види на видеото, мечката излегува од шумата, доаѓа до автомобилот, а потоа полека ја отвора вратата и влегува во автомобилот. Потоа …

Повеќе »

Еве како можат растенијата да создаваат музика (Видео)

Растенијата имаат специфична форма на разум. Овој феномен е документиран во Даманхур, северна Италија, каде што единствено во светот може да се чуе музика, создадени од растенија.та Во местото наречено “осмото чудо на светот” живеат луѓе, посветени на живот во нераскинлива врска со природата. Сите растенија можат да создаваат музика. …

Повеќе »

Зеленчуците кои се корисни за артериите

Целерот, лукот и магдоносот се корисни за артериите. Луѓето кои ги користат, го намалуваат за речиси половина од ризикот од зацврстување на артериите, особено на нозете. Корисните својства на овој зеленчук се должат на природните растителни материи со антиоксидантно и антиинфламаторно дејство. Целерот делува на ѕидовите на крвните садови и …

Повеќе »

Гринпис: кинеските билки се коктел од пестициди – Кај 26 од вкупно 29 примероци биле пронајдени максимално дозволените количества пестициди

Во Кина традиционално се користат, произведуваат и продаваат 11 146 видови сорти билки кои влегуваат во составот на различни билни производи кои се сметаат за алтернатива на современата медицина. Трговијата со овие производи изнесува околу 2,33 милијарди долари годишно. Да потсетиме дека од месец Ноември 2012 до месец Април 2013 …

Повеќе »

Глетка која би ја посакале: Погледнете како во природна средина расте најпопуларното цвеќе Кала

Калата потекнува од Африка каде расте слободно на влажни подрачја и мочуришта, а кај нас најмногу се одгледува како режено цвеќе. Може да се одгледува и во саксии како собно растение, но успева и на отворен простор. Во зависност од видот може да порасне до 1,5 m во височина, со …

Повеќе »

Ќе ве стопи: Гуска спаси улично кученце за да не замрзне од студот

Животните чувствуваат љубов исто како и луѓето. Тие знаат да си помагаат едни со други и имаат чисто срце. На фотографиите подолу имате можност да видите како една гуска спасува кученце од студ да не замрзне. Таа го прегрнува кученцето со своите крилја, и го користи клунот за галење. Погледнете:

Повеќе »