Почетна / Градина / Вести / Терасата пред пролет – Практични совети и примери на декорација

Терасата пред пролет – Практични совети и примери на декорација

Пролетта доаѓа полека, а тоа значи само за љубителите на цвеќе и временски услови само една работа: Совршено време да се започне со средување на терасите! Иако пролетта сè уште не е пристигната, убавото време деновиве ни кажува дека наскоро ни пристигнува. За да го дочекате и да го испиете утринското кафе во мир и уживате на неговата тераса, проверете ги советите и предлозите на Mogujatosama за уредување што ќе ги споделиме со вас подолу!

Чистење

Чистењето е дефинитивно првиот чекор при чистење на терасата. Во зима, кога не ја користиме, многу често знаеме дека оставаме сè што не треба, за да не заземе место во куќата. Затоа, завиткајте ги ракавите сега и фрлете сè што не ви треба, додека ги спакувате овие мали нешта како тегли во кутии и ги оставате или им давате нова намена на терасата, но за тоа ќе разговараме подоцна.

Боја

Да и дадете на вашата тераса нов шарм и да ја освежите, тогаш цртањето како идеално решение звучи како совршено решение. Немојте да мислите дека не можете сами да го направите тоа, напротив, сега има голем број на долготрајни бои и спрејови кои се лесни за примена, така што овој чекор нема да претставува проблем за вас. Белата секогаш ќе изгледа добро и нема грешка со тоа, но ако сакате поголема промена и вистинско преуредување на вашата тераса, тогаш решете се за зелена, сина или жолта боја.

Заменете ги старите саксии

Наскоро ќе биде добро време да ги донесете растенијата од куќата и да ја разубавите вашата тераса. И бидејќи обичните кафени и црни садови изгледаат многу мрачни и малку здодевни, можете лесно да ги украсите со платно и јаже. Друг начин за украсување на цветна тераса е да направите држачи за садовите, но со малку поинаква намена. Можете да направите држачи за висечки саксии само со јажиња. Во видеото подолу ќе најдете детални упатства! Исто така, старите тегли можат да ви послужат како садови. Ќе изгледаат многу украсно и необично.

Разубавете ја терасата со исклучителни украси

И последниот чекор во уредувањето на терасата е украсување на мебелот. Можете да ги обоите старите столици или да ги покриете со шарени влошки кои ќе изгледаат фантастично. Исто така, украсете ја масата за кафе. Додадете уште неколку свеќи и ќе имате прекрасно место за уживање во текот на пролетните и летните вечери.

Се надеваме дека ги најдовте нашите совети корисни. Ако одлучите да ја организирате вашата тераса на овој начин, испратете ни слики на нашата фејсбук страница!

Види

Корисни својства на ацеролата

Ацеролата е малo дрво со мали црвени плодови, слични на црешите. Расте во Јужна Америка, …