06.12.2023
Почетна / Градина / Лек / Салвија (Salvia officinalis L.)

Салвија (Salvia officinalis L.)

Салвијата е распространета низ целата земја. Таа се одгледува како градинарско растение. Исто така може да се сретне и како диворастечко растение, но е на исчезнување и поретко се користи во медицинската пракса.

Цвета во јули. Корисен дел се листовите кои се берат малку пред цветањето. Се сушат на ладно и проветрено место или во машина за сушење.

Листовите на Салвијата се богати со етерични масла, катехини, гликозиди, смолести материи, органски киселини, пентози, восоци, аминокиселини, каротин, фитонциди и др.

Има антиинфламаторно дејство и влијае поволно кај улцеративните процеси во желудникот и дуоденумот. Покажува антиинфламаторно дејство врз слузокожата на усната празнина и дишните патишта.

Наоѓа примена кај трескавична состојби, против мачна кашлица, за подобрување на спиењето, при бронхитис, ларингити, грип, болести на жолчните патишта, за потиснување мајчиното млеко и др.

Околу 1 лажица од растението се попарува со 400 мл врела вода и се остава да отстои 1 час. Потоа се прецедува и се пие по 1 чаша пред спиење, 3 пати на ден.

Види

Напиток од само 2 состојки се бори против настинката: Го зајакнува имунитетот, ја ублажува кашлицата и ги чисти синусите

Ако и вас ве „фати“ сезонска настинка, искористете две природни состојки и за кратко време …