13.04.2024
Почетна / Градина / Како да спречиш парадонтит?

Како да спречиш парадонтит?

На проблемите во усната празнина треба да се обрнува посебно внимание, бидејќи воспаленијата или кај непцата што крварат можат да предизвикаат големи компликации, ако не се лекуваат.

Непцата што крварат не значат секогаш обилно крварење во областите околу забите, тоа се манифестира и со црвенило на непцата со потемна црвена боја.

Често при миење на заби, се појавува крвоток. Крварењето на непцата не предизвикува видливи болки поради фактот дека непцата се слабо инервирани. Крварењето на непцата обично е резултат на неправилно / недоволно отстранување на плак од забите и непцата.

Тоа доведува до состојба наречена гингивит или воспаление на непцата. Ако плочата не се отстрани, тоа ќе се зацврсти во она што се нарекува забен камен. И ако не се контролира, тоа ќе доведе до периодонтити. Во случај на периодонтити, коските и непцата кои ги држат забите, се изложени на ризик и тоа може да доведе до губење на забите. Не мора да ги купите скапите пасти за заби во справувањето со овој проблем. Слободно може да контактирате со сосема безбедната мајка природа, пренесува билка.инфо.

Начин на употреба и подготовка: Се мешаат 40 г лисја од смрадлика, 26 г дабови кора, 13 г листови од жалфија, 13 г бои од камилица, 8 г бои од лаванда. Во 500 мл врие вода се ставаат 2 лажици мешавина, се варат 20 минути, по ладење течноста се прецедува и со него се жабури 3 – 4 дневно по 3 – 4 минути.

Пред употреба задолжително консултирајте се со вашиот матичен лекар или фармацевт!

Види

Што се случува со луѓето кои џвакаат мед од саќе

Со џвакањето мед од саќе составен од восок, во нашиот организам допираат биолошки активни материи …