13.04.2024
Почетна / Градина / Народен лек кој се бори против астма, холестерол и слабокрвност!

Народен лек кој се бори против астма, холестерол и слабокрвност!

Сувите смокви се достапни во текот на целата година, така што секогаш е можно да се направат суви смокви во маслиново масло. Оваа комбинација на медитерански производи е стар народен лек за многу болести.

Смоквите се високо ценети сочни плодови. Некој ги сака, а некој не. Многумина се чуваат во градината како украсно растение, поради карактеристичните егзотични лисја.

Растението најдобро функционира во топлите области, но исто така може да се одгледува и во континентални области. Проблемот е што е чувствителен на ниски температури.

Смоквите содржат многу калциум, калиум, цинк и добар извор на железо, потоа бета каротин, Ц, А, Е и К витамини.

Сувите смокви се многу покалорични од свежите, па затоа треба да се јадат во ограничени количини.

Ова овошје го подобрува варењето, помага при хемороиди и придонесува за регулирање на холестеролот.

Во однос на содржината на калциум, смоквите може да ги заменат млечните производи, а тие исто така се користеле и како афродизијак.

Има луѓе кои се алергични на смокви, па затоа мора да се внимава на толеранцијата кон овие овошни дрвја.

Сушените смокви (до 40 парчиња) се стават во тегла и потоа се става маслиновото масло на врвот на теглата. Затворете и чувајте 40 дена.

Смоквите ќе апсорбираат многу маслиново масло. После тоа, една смоква се јаде пред секој оброк.

Секако, треба да се има предвид дека овој рецепт користи високо квалитетно маслиново масло, како и суви смокви со висок квалитет.

Овој стар народен рецепт може да помогне во проблеми со желудникот, хемороиди, висок холестерол, неплодност, анемија, астма и бронхитис.

Види

Што се случува со луѓето кои џвакаат мед од саќе

Со џвакањето мед од саќе составен од восок, во нашиот организам допираат биолошки активни материи …