07.12.2023
Почетна / Градина / Вести / Чудесен рецепт го прочистува и лекува целиот организам

Чудесен рецепт го прочистува и лекува целиот организам

Ова е рецепт кој го лекува целиот организам. Ги прочистува крвните садови, го одржува срцето, го подобрува имунитетот, го чисти црниот дроб, штити од инфаркт и се смета дека помага при лекување на рак.

Состојки:
15 лимони
12 главички лук
1 кг мед
400 грама пченични никулци
400 грама ореви
Подготовка:Земете ја необработената пченица и ставете ја во чиста стаклена тегла. Наполнете со вода и оставете да отстои 10-12 часа. Покрите со газа, а откако ќе помине потребното време, процедете ја преку газата и добро измијте ги зрната. Еден ден подоцна ќе се појават никулци со големина 1-2 мм.
Потоа во машина за мелење месо сомелете ги заедно лукот, пченицата со никулци и оревите. На тоа додадете 5 измелени лимони (сосе) кора. Останатите 10 лимони исцедете ги, а сокот додадете го во смесата. На крајот се додава и медот.
Смесата се префрла во стаклени тегли кои треба да се чуваат во фрижидер. Се користи откако најпрво ќе отстои три дена. Овој лек е корисен за целиот организам и штити од многу болести.
Консумирање:
Се земаат по 1-2 супени лажици од оваа смеса 30 минути пред секое јадење (3 пати на ден). За лекување на рак се зема на секои два часа по една лажица.

Види

Дуњата е симбол на среќа и љубов – Таа е витаминска бомба што има многу лековити својства

Дуњата (Cydonia oblonga) е единствениот вид од родот Cydonia. Таа е дрво, високо од 4 …