07.12.2023
Почетна / Градина / Здравје: Зошто да пиете секој ден сок од цвекло?
Фото: YOUTUBE/MINUSTHEGYM

Здравје: Зошто да пиете секој ден сок од цвекло?

Постојат повеќе причини, поради кои сокот од цвекло треба да почнете да го користите при секојдневната исхрана.
– Цвеклото содржи каротеноиди кои се многу поволни за видот.
– Спречува оштетување на клетките и слободните радикали во оганизмот.
– Го подигнува нивото на железото и хемоглобинот во крвта.
– Дава дополнителна енергија, затоа е особено добро за спортистите.
– Само една чаша на ден го регулира крвниот притисок.
– Содржи магнезиум, па затоа се препорачува за луѓе кои се повеќе изложени на стрес.
– Помага при варењето на храната и ги чисти цревата.
– Го зајакнува имунитетот и организмот полесно се бори со инфекциите.

Види

Корисните својства на пашканатoт

Иако пашканатот не е меѓу повеќето кои го консумираат прехранбените производи кај нас, неговите здравствени …