22.05.2024
Почетна / Градина / Вести / Пијалок од цитрон и оцет го чисти црниот дроб и ги топат масните наслаги ! (РЕЦЕПТ)

Пијалок од цитрон и оцет го чисти црниот дроб и ги топат масните наслаги ! (РЕЦЕПТ)

Нарингин, антиоксиданс кој се наоѓа во грејпфрутот и цитросните овоштија, го стимулира црниот дроб да разградува маснотии и во исто време ја зголемува чувствителноста на инсулин, тврди тим на научници од Ерусалим и Америка.

Поточно, една студија од 2010 година објавена во списанието „Плос Еден“ открила дека нарингинот со стимулирање на црниот дроб ги разложува масните киселини, всушност создава слични состојби во организмот како постот.

Поточно, овој антиоксиданс се чини дека имитира акција на лекови што се користат за намалување на маснотиите и шеќерот во крвта, давајќи придобивки и за двата лека.

Состојки:

2 лажици јаболков оцет
1 црвен грејпфрут
1 портокал
1/4 лажичка цимет

Подготовка:

Исцедете ги портокалите и грејпфрутот, а потоа додадете цимет и оцет.

Добро протресете го пијалокот во тегла со капак за да ги измешате добро сите состојки.

Види

ВО ВЕЛЕСТОВО ОДБЕЛЕЖАН ДЕНОТ НА НАТУРА 2000

Вчера, во потенцијалното подрачје на Натура 2000 во близина на село Велестово во Националниот парк …