22.05.2024
Почетна / Градина / Вести / Како да се ослободите од гасот и надуеностa без лекови: Јадете го ова растение секој ден и очекувајте чудо

Како да се ослободите од гасот и надуеностa без лекови: Јадете го ова растение секој ден и очекувајте чудо

Надуеноста на стомакот може да биде болно, непријатно и да предизвика гасови, и еве како да се ослободите од оваа состојба ефтино и без лекови, пишува Beautiful & Happy.

Стомакот најчесто се подува заради храна што е тешка за варење, но исто така може да биде знак дека во организмот се развива опасна болест, како што е ракот.

Ако често чувствувате надуеност, дефинитивно треба да посетите лекар, а многу експерти за лекување препорачуваат билка што ја имаат скоро сите во кујната. Тоа е магдонос кој е диуретик, антисептик и го регулира воспалението, а со векови е познат како многу лековито растение во народната медицина.

Магдоносот има карминативни својства, како и босилекот, сенфот и камилицата, што го прави моќен природен лек кој решава проблеми со надуеност и гас.

Можете да направите чај од магдонос или да пиете вода во која стоел магодност. Така ќе помогнете во регулирањето на метаболизмот и функцијата на цревата.

Исто така, магдоносот содржи фолни киселини, антиоксиданти (флавониди), здрави соединенија (миристин и апиол) и витамини К, Ц и А, па затоа е одличен природен лек за целото тело. Многу експерти препорачуваат и ѓумбир во борбата против надуеност.

Види

ВО ВЕЛЕСТОВО ОДБЕЛЕЖАН ДЕНОТ НА НАТУРА 2000

Вчера, во потенцијалното подрачје на Натура 2000 во близина на село Велестово во Националниот парк …