01.12.2023
Почетна / Градина / Вести / Невенот помага при невроза, артритис, депресија …

Невенот помага при невроза, артритис, депресија …

Дали некогаш сте размислувале за многуте корисни својства на невен?

Речиси нема градина каде малите цвеќиња портокалови и жолти не можат да се одгледуваат, од кои секоја може да има корист од многу придобивки.

Невенот е едногодишна билка, која била увезена од Америка во 16 век. Од тогаш, не само што ги разубавува скоро сите градини, туку се користи и за лекување на повеќе болести.

Во составот на невенот има многу етерични масла. Тоа е огромна исцелителна моќ на овој цвет. Најкорисни за човекот се жолтите етерични масла и килибарните масла. Покрај тоа, црвено-кафените цветови содржат провитамин А.

За да се спречат гинеколошките заболувања, доволно е да се стави еден цвет на невен во чаша врела вода. Откако ќе ја чувате десет минути, поделете ја добиената течност во четири еднакви делови. Пијте го износот во рок од еден ден.

Ако страдате од нервен слом, може повторно да се потпрете на невенот. За оваа цел треба да се подготви бања со оваа цветна билка.

Додадените свежи цветови од невен во кадата не само што ќе ве ослободат од стрес и ќе го обноват балансот, туку ќе ве ослободат од депресија и невроза.

За подобрување на состојбата на панкреасот, ставете еден цвет во 200 ml. врела вода. Потоа земајте 1/4 часа. четири пати на ден.

Зовријте 1 литар вода, а потоа извадете ја од плочата за готвење и почекајте да се олади до 80 степени. Додајте четири цветови од невен, покријте и почекајте мешавината целосно да се излади Третманот трае 45 до 120 дена.

Види

Започнува аплицирањето за финансиска поддршка за производителите на поледелски култури

Започнува аплицирањето – Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој ги известува производителите …