22.05.2024
Почетна / Градина / Му нема рамен, одличен за срце и белите дробови – чај кој ги лечи респираторните тегоби како на шега

Му нема рамен, одличен за срце и белите дробови – чај кој ги лечи респираторните тегоби како на шега

Кога станува збор за лекување на респираторни проблеми, му нема рамен Ким е диво растение, а пред сè е зачин.

Египќаните први сфатија колку се моќни семките од црн ким, од нив направија лековито масло. Источните народи рекоа дека црниот ким ги лекува сите болести. Кимот содржи есенцијални масла, неколку видови масни киселини и витамин Ц.

Според истражувањето на научниците, црниот ким може успешно да уништи или ублажи 600 различни болести и состојби. Можете да го користите како масло за третман, да направите чај или да додадете семе од ким во салати или јадења.

Ким има аналгетски, антибактериски, антиинфламаторни и антивирусни својства. Благодарение на неговиот состав, успешно го обновува црниот дроб, ги отстранува токсините, ја забрзува функцијата на бубрезите, го регулира крвниот притисок и го држи холестеролот под контрола.

Кимот го подобрува апетитот, го олеснува варењето, надуеноста и помага при грчеви во стомакот. Докажано е дека има позитивен ефект врз дијабетесот и врз намалување на шеќерот во крвта.

Позитивен ефект е забележан и кај пациенти со карцином. Поради силното антиоксидативно дејство врз имунитетот, тој е особено ефикасен кај луѓето кои примаат хемотерапија, бидејќи го забрзува закрепнувањето помеѓу третманите со хемотерапија и го подобрува неговиот ефект.

Црниот ким, исто така, има силно влијание врз обновување на ткивото на белите дробови, чистење на респираторниот тракт, подобрување на белодробните функции.

Чај од црн ким против бронхитис и кашлица Измешајте една голема лажица црн ким, една мала лажица камилица и половина мала лажица анасон во една чаша топла вода. Оставете да отстои 10 минути, процедете, засладете со мед и пијте неколку пати на ден.

Сируп против астма Измешајте една мала лажица сецкан црн ким, две мелени чешниња лук и две лажици мед. Земете една лажичка сируп секое утро на празен стомак во период од три недели.

Извор: https://moezdravje.com/

Види

Домашен сируп што ја запира кашлицата

Овој домашен сируп се подготвува од состојки кои веќе ги имате во кујната, може да …