01.12.2023
Почетна / Градина / Вести / Како да си помогнете ако имате цисти на јајниците

Како да си помогнете ако имате цисти на јајниците

Мак, рициново масло и невен помагаат во лекувањето на цисти. Цистите на јајниците се затворени структури во рамките на јајниците кои содржат течни, гасовити или полу цврсти материи. Постојат различни комбинации на растенија кои се користат за лекување на цисти на јајниците. Еве кои се тие:

Мак (Lepidium meyenii) – тоа се хербални лекови, што им помага на телото да го зголемат производството на прогестерон до нормални нивоа, ако нивото на естроген е високо.

Maкa не содржи хормони, но делува како хормон, регулатор помеѓу естроген и прогестерон, и креирање на баланс. Се препорачува да се земе 1000 мг дневно до балансирање на прогестерон и воспоставување на редовен менструален циклус. Мака е многу корисен производ за лекување на цисти на јајниците, затоа што помага во намалување на цистите, како спротивставувач на негативните ефекти од вишокот естроген.

Рициново масло – Надворешен третман: се прават облоги со рициново масло. Облогите со рациново масло се едни од најдобрите форми на алтернативната терапија која помага за лекување на цисти на јајниците. Примената на облогите со рациново масло е многу лесно. Се препорачува да се користи ладно пресување на рициново масло. Натопете едно парче ткаенина во рициново масло. Ставете го на стомакот. Ставете една крпа одозгора, за да не извалка со масло вашата облека. Врз крпата ставете шише со топла вода. Држете ја оваа најмалку еден час. Втријте го останатото масло во кожата. Потоа се релаксира за следниот час или два. Повторувајте ја оваа постапка три пати неделно за три месеци соисклучено време на менструацијата. Не го употребувајте овој метод, во присуство на бременост. Избегнувајте да користите облоги со рициново масло по овулација, ако се обидувате да зачнете. Ако цистата е многу голема, може да правите облоги со рициново масло за цел месец секој ден или преку ден.

Запарка на невен – Една лажица сецкани листови од цветовите на невенот се запаруваат за околу 15 минути во зовриена вода. Течноста се прецедува, откако се излади, се пие по половина чаша четири пати на ден, половина час пред јадење.

Види

Започнува аплицирањето за финансиска поддршка за производителите на поледелски култури

Започнува аплицирањето – Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој ги известува производителите …