01.12.2023
Почетна / Градина / Индиски растенија за лице и коса: Брахми

Индиски растенија за лице и коса: Брахми

Индијките секогаш се импресивни со своите долги, здрави коса, дури и на поголема возраст. Тие имаат мазни лица и ечат со својата убавина. И како нема да е така, кога татковината им поседува многу уникатни растенија.

Брахмите се растенија кои се користат како додаток во исхраната, и поседуваат тонизирачка акција. Во форма на прав, во козметиката, тие го заздравуваат коренот на косата; помагаат при губење на косата, разредување итн.

Брахмите даваат сјај и виталност на косата. Се комбинираат одлично со останатите индиски билки за миење и потхранување на косата и можете да ги најдете во различни продавници за егзотични зачини или индиска козметика.

Најдобро е да се користи во комбинација со други индиски растенија – амла, шикакај, ореви, брингараж. Со комбинација на овие билки може да се мие косата без потреба од шампон. Може и да користите мешавина од билки и како средство за последното испирање на косата по миењето.

Билката се запарува во топла вода и добиената лушпа се прецедува и лади до телесна температура. Може да направите и билни масла. Маслото ги потхранува корените и го подобрува растот на косата. Помага при првут, чешање и кожни надразнувања –

Помага за ослободување од стрес и напрегнатост и ја зголемува концентрацијата.

Види

Започнува аплицирањето за финансиска поддршка за производителите на поледелски култури

Започнува аплицирањето – Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој ги известува производителите …