Почетна / Градина / Совети (страна 3)

Совети

Направете куќарка на дрво

http://emindfolks.com/local-seo 01/02/2018 Совети

best place to buy Viagra no prescription in Birmingham Alabama Куќарка на дрво не е едноставно да се направи, но сепак многу е полесно кога ќе изработи според некој туториал. Дечкиве од Русија се токму такви. Не се градежници, но според нивната најголема желба да се вратат во детството, но и за нивниот подмладок да направат нешто што навистина се …

Повеќе »

Природни маски за лице

31/01/2018 Совети

Понекогаш наместо да купувате различни козметички препарати, послужете се со она што веќе го имате. Природната нега на кожата е далеку побезбедна, поефтина и подостапна за употреба. Тоа е свеж, природен и многу делотворен начин на разубабување. Природата секогаш го дава најдоброто, но ние треба да знаеме да го искористиме. …

Повеќе »

Одгледување на боровинки

Боровинката претставува повеќегодишен џбун со различна висина, во зависност од подвидот (европската е висока од 25 до 40 см, додека американската од 70 до 120 см). Во Македонија, на високите планински врвови, природно расте европската боровинка. Кореновиот систем е плиток и се простира на длабочина од 15 до 60 см. …

Повеќе »

Создаден е екстракт од брокула, карфиол и зелка, кој го забавува развојот на клетките на ракот кај рак на дојка

Американските научници успеаја да создадат екстракт од зеленчук, кои е корисен во борбата против ракот на дојка. Со своето влијание врз клетките тие можат да имаат силно спротивставување против подмолната болест од која страдаат и умираат многу жени во светот. За лекување на ракот на дојка помага екстракт од зеленчук. …

Повеќе »

Совети од Фоја: Како еден двор да изгледа поголем

Од градинарскиот центар ФОЈА за како еден еден двор да изгледа поголем го дадода следниот краток совет: „Едноставно, декоративните садници треба да се насадат скалесто (по висина). По можност пониските да бидат со посветла боја, и интензитетот кон потемна да се зголемува по височина. Дополнително шареноликоста, комбинацијата на различни но …

Повеќе »

Градината на Деко

Многу години исполнети со настапи во медиумите и на саемските манифестации преку презентации на волшебниот скриен свет на минералите и негово приближување на јавноста во Македонија. Базичната замисла неочекувано добива нова димензија со откривањето на МАКЕДОНСКИОТ РУБИН и оформувaњето на новиот препознатлив елитен македонски производ.

Повеќе »

Авокадо (Persea americana)

Татковината на авокадото е Америка. Расте како дрво со висина до 20м, но во нашите географски широчини не надминува височина 1м. Соодветно е за одгледување како собно растение. Релативно лесно можете да си го одгледувате од семки. А овошје авокадо се наоѓа без проблем, особено во поголемите маркети. Авокадото бара …

Повеќе »

Важен совет за собните растенија

Многу растенија, кои се наоѓаат во темните зимски живеалишта, при пораст на температурата почнуваат да се развиваат. Нивните стебла се издолжени и слаби и се речиси лишени од лисјата. Затоа сега ви препорачуваме да ги подрежете слабите гранчиња приближно до една третина, откако на секое гранче оставите не помалку од …

Повеќе »

Кактус Ешеверија – Echeveria

Ешевериите се едни од најчесто одгледуваните сукуленти, но малкумина го знаат нивното вистинско име. Повеќето љубители ги нарекуваат погрешно со името кактуси, а малкумина ги познаваат како пустински рози или дебелата Мара. Растението е од сем. Дебелецови. Неговата татковина е Мексико. Постојат многу цветови со форма на звоно, од 1 …

Повеќе »

Навремена и правилна сеидба

На семето на гравот му е потребно влага, топлина и воздух. Се сее во одредено време. Семињата на секое растение имаат посебни барања кои е добро да се почитуваат. Грешките на сеидбата можат да бидат од следните видови: 1. Сеидба во лошо припремено тло 2. Премногу длабока или премногу плитка …

Повеќе »