Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Кралот на харингата - најдолгата риба во светот!

Харинга Кинг (Regalecus glesne, Анг Oarfish)…

Кралот на харингата - најдолгата риба во светот! Кралот на харингата - најдолгата риба во светот!

Кралските паркови во Лондон

Треба да се знае дека комплексот…

Кралските паркови во Лондон Кралските паркови во Лондон

Креативни производи од дрво

Ова е доказ дека работите изработени…

Креативни производи од дрво Креативни производи од дрво

Креативни паркинг простори

Во последниве неколку години бевме сведоци…

Креативни паркинг простори Креативни паркинг простори

Внатрешни ѕидови со растенија

Мини растителната градина обезбедува природен отсјај…

Внатрешни ѕидови со растенија Внатрешни ѕидови со растенија
Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Убавото дрво на животот и лековитите својства на неговите лисја

Убавото дрво на животот и лековитите својства на неговите лисја 

Дрво на животот - тоа е едно собно растение што…

[повеќе]

Народни рецепти да го зголемите растот на косата

Народни рецепти да го зголемите растот на косата 

Многу луѓе имаат проблеми со растот на косата. Токму за…

[повеќе]

Невероjатен базен во стилот на Џејмс Бонд

Невероjатен базен во стилот на Џејмс Бонд 

Доста не лажеа со обични базени! Вакво нешто повеќето од…

[повеќе]

Запознајте го вашиот предок

Запознајте го вашиот предок 

Мало крзнено суштество кое личи на глушец е најстариот предок…

[повеќе]

Важен совет за собните растенија

Важен совет за собните растенија 

Многу растенија, кои се наоѓаат во темните зимски живеалишта, при…

[повеќе]

Бувовите во Македонија

Бувовите во Македонија 

Кога збориме за бувовите, збориме за едни од најубавите и…

[повеќе]

Ве болат зглобови? Еве еден лек кој може да ви помогне

Ве болат зглобови? Еве еден лек кој може да ви помогне 

  Ако комбинирате листови зелка со малку оцет, болката во…

[повеќе]

Вештачки лист кој може да го спаси светот (Видео)

Вештачки лист кој може да го спаси светот (Видео) 

Замислете вештачки лист кој имитира фотосинтеза и на тој начин…

[повеќе]

Видео - Климатските скептици конечно го признаа поразот

Видео - Климатските скептици конечно го признаа поразот 

Површината на нашата планета во последните 250 години се загреала…

[повеќе]

Погледнете како пелените можат да ви помогнат да одгледувате растенија

Погледнете како пелените можат да ви помогнат да одгледувате растенија 

Пелени ви помагаат да одгледувате растенија. Не верувате? Погледнете го…

[повеќе]

1 2 3

Borrachero - растение од кое се добива најстрашната дрога

Borrachero стеблото (Brugmansia X candida, Datura candida), е со прекрасни бели и жолти цветови кои висат на тенка гранка и кријат тајна кои ја знаат само неколку луѓе надвор од Јужна Африка.

Семето, цветовите и поленот на ова стебло поседуваат халуциогени хемиски супстанци кои, кога ќе се вдишат или консумираат, се способни да ја елиминираат слободата на човек и да го претворат во зомби кое може да се контролира без даде никаков напор.

Powered by Web Agency

Берово, Малешевски планини

Берово е град во источниот дел на Република Македонија, кој е сместен под падините на Малешевските планини на површина од 595 km. Во негова близина се наоѓа и Беровското Езеро.

Берово се наоѓа 161 km од Скопје, 47 km од Струмица и 52 km од Кочани. Берово е сместено во источниот дел на Република Македонија во Малешевската Котлина на површина од 595 км.

Powered by Web Agency

Кои собни растенија се најлесни за одгледување

За оние од нас кои немаат искуство во одгледување на цвеќиња или им недостасува време да се грижат за нив, но многу сакаат да се задржи убавата домашна флора, за вас избравме неколку собни растенија погодни за секој дом.

Видете кои се тие:

Фикус

Секако, почнуваме со класичното собно растение. Фикусот е издржлив, но му треба многу светлина. Не заборавајте дека треба да го наводнувате само кога почвата е сосема сува.

Powered by Web Agency

Видео: Напад на 30 Јапонски стршлени врз 30.000 пчели

Јапонскиот стршлен е 5 пати поголем од просечната европска пчела, 5см долг со распон на крилцата од 7.6см. Латинското име му е (Vespa mandarinia) и е еден од најкрволочните предатори во светот на инсектите.

Има осило долго околу 6 милиметри и може да инјектира многу силен отров кој може да го оштети ткивото или да го разложи човечкото месо.

Во него има голема количина на отров, па тој е погубен за околу 40 луѓе годишно во Јапонија. Може да лета со брзина од 40 km/ч и патува на растојанија од 97 километри во еден ден. Еден стршлен може да убие околиу 40 пчели во минута, а за само 3 часа, 30 стршлени можат да маскарираат околу 30.000 пчели.

Powered by Web Agency