01.12.2023
Почетна / Градина / Вести / Болките во рбетниот столб и колената ќе исчезнат! Две лажици на ден ги обновуваат коските и зглобовите (рецепт)

Болките во рбетниот столб и колената ќе исчезнат! Две лажици на ден ги обновуваат коските и зглобовите (рецепт)

Според сведоштвата на многу медицински експерти, неправилното држење е главната причина за болките во грбот и зглобовите. Од таа причина клучно е да се исправи држењето за да се спречат идни компликации, пишува Македонија Денес.

Напоредно со тоа ви го предлагаме овој ефикасен домашен лек кој ефективно ја исправа и ја враќа првичната состојба на зглобовите, коските и колената, но и ја олеснува болката.

Состојки:

1кг мед

10 лажици ленено семе

50 грама семки од тиква

5 лажици сусам

3 лажици суво грозје

50 грама семки од сончоглед

50 грама пченица

Подготовка:

Измешајте ги сите наведени состојки во поголема чинија и смесата чувајте во стаклена тегла.

Земајте лажица од оваа смеса секој ден пред појадок и ручек и набрзо ќе почувствувате значително подобрување.

Како бонус ви предлагаме и физичка активност, а со помош на овие вежби ќе се збогувате со болките во грбот. Овие вежби се прават 1 минута, а грбот ќе ви биде потполно препороден.

Види

Започнува аплицирањето за финансиска поддршка за производителите на поледелски култури

Започнува аплицирањето – Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој ги известува производителите …