07.12.2023
Почетна / Градина / Вести / Баба ми има 85 години и нема посетено лекар – Домашен лек е тајната за здрав организам

Баба ми има 85 години и нема посетено лекар – Домашен лек е тајната за здрав организам

Баба ми е на 85 годишна возраст, а сеуште е бодра, полна со енергија и секогаш насмеана. Цел живот го помина на село, храната која ја конзумира сами си ја произведува во својата градина, и речиси никогаш нема стапнато во град, пишуваат од Делчево денес.

А забите… Иако не сака да слушне за употреба на паста за заби, нејзините заби до својата 80-годишнина никогаш се немаат расипано. Таа никогаш нема посетено лекар, а кога се појавуваат болки таа сама со помош на домашни тревки усепава да се излекува. Кога одиме на гости, задолжително испиваме по една чаша од нејзината специален домашен сируп, кој има магичен вкус.

Еден ден таа го сподели рецептот со нас. Лекот е навистина едноставен за приготвување, а се смета за еликсир на долгиот и здрав живот. Особено е корисен за повозрасните луѓе, бидејќи го штити и значително зајакнува нивното здравје.

Потребни ви се овие две состојки: 1)1 литар пресно млеко, 2) 3 чешниња лук.

Во мало тенџере го додавате млекото, а потоа кон истото додадете 3 ситно исечени, а потоа и добро истолчени чешниња лук. Поставете го тенџерето на оган и почекајте смесата да зоврие. Потоа отстранете го садот од оганот и оставете го на топло место.

Напитокот може да го консумирате секое утро и секоја вечер пред спиење. Неговиот вкус е чудесно пријатен, а доколку не ви е доволно сладок, може по желба да додадете и малку мед.

Напитокот ќе го подобри квалитетот на вашиот сон, ќе ви помогне да ја регулирате зголемената телесна температура, да се ослободите од кашлица, да го зајакнете имунитетот. Покрај тоа, ефикасно помага во регулирањето на холестеролот, а помага и при дијабетес. Ги зајакнува крвотокот и крвните садови и успешно се бори против вишокот килограми.

Види

Дуњата е симбол на среќа и љубов – Таа е витаминска бомба што има многу лековити својства

Дуњата (Cydonia oblonga) е единствениот вид од родот Cydonia. Таа е дрво, високо од 4 …