Почетна / Градина / Вести / Зошто треба да јадеме снег

Зошто треба да јадеме снег

Многу важна суровина за зимата е водата, која ја примаме. Ако водата не се зема доволно во зимската сезона, тогаш целото тело страда. Затоа водата треба да се зема и без да сме жедни токму во моментот.

На овој начин кожата ќе биде чиста, ќе имате подобро варење, ќе добиете повеќе енергија, а исто така ќе се детоксикирате, и ќе се борите успешно со вишокот килограми.

Една од најкорисните води кои човекот може да ги пие во текот на зимата, е познатата под име глацијална вода.

За жал таа не може да се набави на секое место, во очигледни причини, па снегот лесно се загадува со тешките гасови од автомобилите. Затоа е добра идеја да си направите една прошетка низ почистата области во близина на вашето населено место и по можност не многу блиску, на село или друго место каде што нема индустрија или движење.

Планинскиот снег дава одлични можности дури има и чудотворно влијание. Водата од снегот ги прочистува токсините, ја активира размената на материите и го тонизира целиот организам на клеточно ниво. Ако нема како да патувате до планината, немате село и слично, тогаш најлесно е да си направите во домашни услови. Еве како:

1. Загрејте 1 литар свежа вода до 96 степени, односно додека почнат да се одделат мали меурчиња од дното на садот. Внимавајте да не зоврие.

2. Потоа во широк сад ја поставуваме во камерата на фрижидерот.

3. По околу 5-10 минути, кога почнува да замрзнува, ја одземаме фомираната одозгора тенка коричка.

4. Ја враќаме водата повторно во фрижидерот и ја оставаме да замрзне длабоко.

5. Потоа ја вадиме и ја поставуваме под млаз вода за да се отстранат примесите.

6. Конечно мразот се топи на собна температура.

7. Се пие 3 пати на ден по 1 чаша пред јадење.

Види

Кои се растенијата што го намалуваат шеќерот во крвта

Јаглехидратите се главен извор на гликоза, но телото може да ја произведува и складира од …