Почетна / Градина / Вести / Зошто да пиете сок од цвекло?

Зошто да пиете сок од цвекло?

Само “една чаша сецкано, сирово цвекло содржи 11% од дневните потреби за витамин Ц, 22% од дневните потреби за манган и 37% од дневните потреби за фолна киселина. Цвеклото е одличен извор на растителни влакна.”

Сокот од цвекло содржи многу фолна киселина, манган и витамин Ц.

Ви пренесуваме 10 добри причини да пиете сок од цвекло:
• Го поттикнува слабеењето
• Го намалува притисокот
• Го намалува ризикот од рак
• Одличен е против воспаление
• Го намалува шеќерот во крвта
• За здрав црн дроб
• За здраво срце
• Ги олеснува респираторните проблеми
• Го забавува развојот на деменција
• Ја стимулира работата на сексуалните хормони

Сокот од цвекло е одличен за здравјето, но не е многу вкусен. Сепак, сега кога знаете колку е здрав, обидете се да го пиете почесто.

Извор: Македонија Денес

Види

Обезбедете го течниот отпад од шталите да не ја загадите водата

Управувањето со шталското ѓубриво претставува низа содветни постапки во кои се опфатени негово чување расфрлање …