Почетна / Градина / Зоолошката градина во Сан Диего со необичен потег, влезе во историјата на медицината (ВИДЕО)

Зоолошката градина во Сан Диего со необичен потег, влезе во историјата на медицината (ВИДЕО)

Девет мајмуни во зоолошката градина во Сан Диего, четири орангутани и пет бонобо, биле вакцинирани против ковид-19, со што влегле во историјата на медицината.

Едно од животните кои ја примиле вакцината е 28-годишна жена орангутан Карен. Во 1994 година, таа беше првиот човек-мајмун кој беше подложен на операција на отворено срце.

Секое од деветте животни доби две дози од експерименталната вакцина првично наменета за кучиња и мачки. Ниту еден од мајмуните немал лоша реакција на вакцината и сите се добро, изјави портпаролката на зоолошката градина Дарла Дејвис.

Официјалните лица решија да ги вакцинираат мајмуните откако во јануари горилите се здобија со коронавирус во Сафари паркот во Сан Диего, во првиот познат пренос на коронавирус на мајмуни. Осум горили се опоравија од тогаш и се на пат кон целосно закрепнување, рече Дејвис.

Горилите не се вакцинираат сега, бидејќи ветеринарите проценија дека нивниот имунолошки систем веќе има развиено антитела за борба против вирусот. Се смета дека горилата е заразена од вработен во асимптоматскиот парк.

Орангутаните и бонобосите се избрани за вакцинација, бидејќи се проценува дека спаѓаат во најризичната група, пренесува Хина.

Види

Идеи за мини градини во стаклени шишиња

Преубави идеи со мини градини во стаклени шишиња