Почетна / Градина / Зеленчуците кои се корисни за артериите

Зеленчуците кои се корисни за артериите

Целерот, лукот и магдоносот се корисни за артериите. Луѓето кои ги користат, го намалуваат за речиси половина од ризикот од зацврстување на артериите, особено на нозете.

Корисните својства на овој зеленчук се должат на природните растителни материи со антиоксидантно и антиинфламаторно дејство.

Целерот делува на ѕидовите на крвните садови и на тој начин го овозможува протокот на крв, бидејќи го содржи фитохимикал фталид, кој е корисен за срцето.

Лукот, магдоносот и целерот изобилуваат со материите флавоноиди, благадорание на кои дејствуваат корисно за артериите. Други зеленчуци кои содржат флавоноиди се зелката, празот, шери доматите, брокулата и боровинките, чајот и црвеното вино.

Флавоноидите штитат од болести на периферните артерии, кои доведуваат до стеснување и зацврстување на артериите во екстремитетите и го намалуваат протокот на крв.

Види

Рецепт го подобрува видот, ги отстранува мастите од џигерот и го чисти дебелото црево

Со стареењето успоруваат и разни телесни функции што доведува до проблеми како што се запушено …