22.05.2024
Почетна / Градина / Здравец – растение кое е погодно за намалување на крвниот притисок и подобар сон

Здравец – растение кое е погодно за намалување на крвниот притисок и подобар сон

Здравецот расте низ целата земја. Најмногу го има во градините и влажните места во шумите до 2500 метри надморска височина. Корисен дел му се лисјата, цветовите, корењата.

Листовите и корењата содржат полифенолни соединенија, етерично масло, танини и др. Го намалува крвниот притисок и делува смирувачки на нервниот систем.

Екстрактите од корењата на здравецот предизвикуваат бавно и постепено, но постојано намалување на крвниот притисок.

Смирувачкото дејство на растението е речиси еднакво на оној на Валеријанa – ја намалува моторната активност и се продолжува се сонот.

Околу 2 чајни лажички ситно сечкани корења се натопуваат во 500 ml ладна вода и се оставаат да киснат во текот на денот 8 часа. Откако се прецедат, екстрактот се пие по 1 чашка пред јадење, 3 пати на ден. Може да се подготви со истата доза доколку корените се попарат со 400 мл врела вода. Потоа треба да отстојат 30 минути па се пијат на ист начин.

Кај здравецот (G. sanguineum L.), не се гледа толку силно намалувањето на крвниот притисок. Тој ги зголемува тромбоцитите (крвни ознака на типот). Поради високото количество на танини, често се користи при дијареа, ентерити, крварење, тромбоцитопенија.

Види

Домашен сируп што ја запира кашлицата

Овој домашен сируп се подготвува од состојки кои веќе ги имате во кујната, може да …