19.08.2022
Почетна / Градина / За кого е корисно зеленото кафе

За кого е корисно зеленото кафе

• мастите врз основа на маслото од зеленото кафе се користат во дерматологијата – при дерматити, егземи и псоријаза.

• Истото масло е меѓу главните состојки на очните кремови наменети за збрчканост околу очите, и успеваат да ги намалат дури и длабоките брчки.

Зеленото кафе е од корист во борбата со вишокот килограми.

• Маслото од ова кафе се користи за после престој на сонце, заради смирување навлажнување и потхранувачко дејство.

• Зеленото кафе е многу популарно во различни прехранбени адитиви и средства за контрола на тежината.

• Ја намалува главоболката.

• Исто како и обичното кафе, свежо мелено и сварено зелено кафе бодри и го зголемува квалитетот на мозочната активност, без непотребно да го возбудува нервниот систем.

• Тоа е добар дополнителен извор на железо, калциум, селен, витамини Е и Ц, кои се меѓу најпопуларните антиоксиданси, препорачани за здравјето на косата и ноктите.

• Екстрактот од зелено кафе го намалува шеќерот во крвта, со што уште еднаш го помага слабеењето. Затоа се препорачува и за луѓе со дијабетес.

• При чир, висок крвен и болести на тироидната жлезда – зеленото кафе, под форма на пијалок или во составот на додаток во исхраната, треба да се употребува внимателно и најдобро по консултација со лекар.

Види

Деца покажуваат зошто органското фармерство е избор на иднината

Погледнете како овие деца покажуваат дека органското фармерство е избор на иднината. Време е да …