14.06.2024
Почетна / Градина / Вести / За кого е корисно зеленото кафе

За кого е корисно зеленото кафе

Зеленото кафе всушност не е ништо повеќе од неизпечени кафе зрна.

Зеленото кафе е производ, чии квалитети и употреба многумина всушност не ги познаваат. А сепак, како целина, кафето е еден од најпопуларните стимуланси и по водата и чајот, е третиот најчесто користен пијалок во светот.

Зеленото кафе всушност не е ништо повеќе од суровина, односно неизпечени, кафе зрна. Тоа е исклучително богато со хлорогенова киселина – силен антиоксиданс, на кој се должи неговата растечка популарност најмногу во козметиката.

• Екстрактот од зелено кафе ги редуцира брчките, целулитот и ги зајакнува косата и ноктите.

• Екстрактот од зелено кафе има способност да го забрзува и зголемува излачувањето на вишокот течности од организмот, а со нив и наталожените токсини.

• козметички маслото од зрна зелено кафе го подобрува растот на косата, а се препорачува и за сува и чувствителна кожа на лицето.

• Екстрактот од зелено кафе има антицелулитна акција, поради што е често додавана состојка во различни креми и емулзии за масажа.

• Топлите облоги со масло се применуваат за третман на изгореници и лузни.

Види

Што да направите ако лисјата на вашето растение пожолтуваат?!

Секој кој чува растенија дома знае дека тоа бара одредена грижа. Како и да е, …